mega888 Uroczysta inauguracja "Roku Żołnierzy Wyklętych"

Uroczysta inauguracja "Roku Żołnierzy Wyklętych"

www 2013 03 07 rzw 4904 wmW czwartek 7 marca 2013 w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się uroczysta inauguracja "Roku Żołnierzy Wyklętych" Obchody, zorganizowane przez Fundację Niepodległości przy udziale partnerów: Ośrodka "Karta", Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego, odbywają się w 50. rocznicę śmierci z rąk SB i ZOMO ostatniego partyzanta – Józefa Franczaka ps. "Lalek" i mają na celu popularyzację wiedzy o żołnierzach antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia, którzy po 1944 stawili zbrojny opór w obronie niepodległości i integralności Polski.

Gośćmi honorowymi Gali byli: Marek Franczak syn "Lalka" i Adam Broński syn "Uskoka". Zaszczycili nas swoją obecnością między innymi: Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno–Koguc (na zdjęciu: w rozmowie z Adamem Brońskim i Markiem Franczakiem), Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk, Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz, Dyrektor Oddziału IPN Jacek Welter i szef OBEP IPN Sławomir Poleszak, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, organizacji kombatanckich i kresowych.

Przemówienia wygłosili: Prezes Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński i Prezes Ośrodka "Karta" Zbigniew Gluza. Odczytany został list od Barbary Stasiak żony śp. Władysława Stasiaka, który będąc bliskim współpracownikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego doprowadził do ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Następnie zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć zamordowanych 7 marca 1949 mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora" i jego żołnierzy. (Pełny zapis przemówień)

Część oficjalną zakończyło wręczenie nagród laureatom konkursu „Epizody Niepodległej – Żołnierze Wyklęci". (relacja wideo z rozdania nagród)

W części artystycznej czołowe wokalistki polskiej sceny muzycznej (Paulina Przybysz, Halinka Mlynkowa, Katarzyna Groniec, Marika, Lilu, Mona, Katarzyna Malejonek, Dore i Fala/Duet Parę Słów,, Anna Brachaczek) zaśpiewały piosenki z płyty wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „Morowe Panny".

Wokalistkom towarzyszył zespół „Maleo Reggae Rockers" w składzie: Dariusz Malejonek, Kacper Rynek, Tomasz Wójcik, Adam Mościcki, Andrzej Roemer, Tomasz Mazur, Józef Zatwarnicki.

Galę zakończył uroczysty bankiet.

Zdjęcia z uroczystości prezentujemy w naszej galerii.

Więcej informacji o samym projekcie Roku Żołnierzy Wyklętych można znaleźć na stronie internetowej.