Retrospektywa "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - dzień pierwszy
Za nami pierwszy dzień Retrospektywy. Kto nie był niech żałuje. Po każdym filmie była możliwość spotkania i porozmawiania z twórcą filmu.
Specjalnie dla widzów Retrospektywy przyjechała Maria Dłużewska, która opowiedziała nie tylko o powstawaniu, bardzo zresztą osobistego, filmu "Degrengolada w Teatrze Domowym", ale również o swoich filmach związanych z katastrofą smoleńską, w tym o najnowszym (ciągle dostępnym z tygodnikiem "[---] Sieci") pod tytułem "Testament".
Bardzo ciekawa dyskusja wywiązała się po projekcji filmu "Okruchy rozbitego dzbana". Dotyczyła ona zarówno samego bohatera filmu, Kszysztofa Gulbinowicza, jego twórczości, jak i losów szeregowych działaczy podziemia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989.
Film "Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim" wywołał bardzo żywą dyskusję. Paweł Nowacki w swoim wystąpieniu uzupełnił kilka wątków, które w filmie zostały tylko zasygnalizowane.
Pierwszy dzień Retrospektywy zakończył koncert Pawła Ruszkowskiego.
W sobotę czekają nas kolejne ciekawe wydarzenia. Około 12:30 przewidziana jest projekcja filmu "Kwatera Ł". Poruszający film o pracach ekshumacyjnych na powązkowskiej Łączce. Po filmie odbedzie się spotkanie z reżyserem filmu Arkadiuszem Gołębiewskim. Po południu o godzinie 15:30 zapraszamy na panel "Jak prawdę historyczną przedstawiać na ekranie". Wezmą w niej udział: Grzegorz Królikiewicz, Arkadiusz Gołębiewski i Sławomir Poleszak. Dyskusję moderować będzie Paweł Nowacki.
Po panelu odbędzie się pokaz filmu Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym". Po filmie będzie możliwość spotkania z reżyserem filmu. Na stoisku w hallu Domu Kultury LSM będzie też możliwość nabycia płyty dvd z filmem "Mit o Szarym".
Wieczorem zapraszamy na monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem". Będzie to możliwość do refleksji, po wrażeniach filmowych, przy poezji Zbigniewa Herberta. Zapraszamy.