WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI "JESIENNE NUTKI 2024"
Miło nam poinformować, że dzięki współpracy z Panią Edytą Madej Fundacja Niepodległości była współorganizatorem Konkurs, który odbył się 8 listopada 2024 r. (piątek przed Świętem Niepodległości) w
Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. W tym roku z racji na osiemdziesiątą rocznicę tego wielkiego zrywu niepodległościowego do piosenek polskich artystów dołączono repertuar z Powstania Warszawskiego.
Cele konkursu są zbieżne z misją i wynikającym z jej realizacji działaniami FN, a główne z nich to:
- kształtowanie postaw patriotycznych,
- zainteresowanie środowiska szkolnego historią Polski, a szczególnie okresem Powstania Warszawskiego,
- integracja środowiska młodych wokalistów
- wymiana doświadczeń i doskonalenie umiejętności warsztatowych
- promowanie młodych talentów wokalnych.
Konkurs dla uczniów szkół podstawowych odbywała się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV - VI i VII i VIII.
Fundacja przekazała laureatom nagrody i upominki m.in. płyty CD „Kto Ty Jesteś” i z serii "Panny Wyklęte" oraz komiks „Przygody misia Wojtka, dzielnego żołnierza”. Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym oraz wyróżnionym, a także opiekunom przygotowującym ich do występów gratulujemy. Rzeczywiście profesjonalizm i atmosfera nie tylko do pozazdroszczenia, ale i godne rozpowszechnienia. Dziękujemy!
Więcej informacji, z lista nagrodzonych – w tym laureatów „Kasztanów” na str. internetowej i fb MDK „Pod Akacją” https://mdk.lublin.eu/szczegoly-aktualnosci/jesienne-nutki-2024-podsumowanie-koncert-laureatow-wyniki-zdjecia-17117?parent_way=896
https://mdk.lublin.eu/szczegoly-aktualnosci/jesienne-nutki-lista-uczestnikow-15933?parent_way=896
Wydarzenia patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk.
Kilka zdjęć z wydarzenia autorstwa P. Jakuba Nastaja poniżej w rozwinięciu tej informacji - czytaj więcej.
Czytaj więcej: WOJEWÓDZKI KONKURS PIOSENKI "JESIENNE NUTKI 2024"
15. MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI W WARSZAWIE
W ramach obchodów Święta Niepodległości ulicami Warszawy przeszedł kolejny - 15 już -Marsz Niepodległości. W tym roku pod jakże frapującym hasłem: „Wielkiej Polski moc to my!”. Jak co roku wziął w nim udział Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński wraz z rodziną - małżonką Lucyną oraz synami Stasiem i Jasiem.
Świętowanie w tej formie 11 XI - odzyskania przez Polskę niepodległości - w Warszawie wybrało znacznie, znacznie ponad 100 tysięcy rodaków z całej Polski. Morze biało-czerwonych flag łopoczących nad ulicami stolicy stanowi niezapomniany, imponujący widok. Wszyscy mają poczucie wspólnoty i odczuwają więź z historią narodu.
Uczestnictwo w Marszu budzi dumę z polskich dziejów, zwłaszcza walk o niepodległość. Dla młodych ludzi powinno na przyszłość – zapewne już nieodległą - zaowocować postawami zaangażowania oraz gotowości ponoszenia wyrzeczeń dla zachowania suwerenności ojczyzny.
Pamięć buduje tożsamość….
Warto zauważyć, że ten rodzaj manifestowania patriotyzmu zaczyna rozszerzać się na kolejne przynajmniej duże aglomeracje miejskie Polski między innymi Wrocław czy Poznań.
Kilka zdjęć z wydarzenia autorstwa Przemysława Omieczyńskiego poniżej w rozwinięciu tej informacji - czytaj więcej.
UROCZYSTOŚCI 106. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W STOLICY
Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stołecznych obchodach Święta Niepodległości 11 listopada po raz kolejny wziął udział Prezes Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński.
Tradycyjnie w południe miała miejsce uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W przemówieniu na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Prezydent RP nawiązywał między innymi do roli sojuszy w obecnym zagrożonym realną wojną - III –światową naszym regionie. W tym przede wszystkim do znaczenia współpracy, również militarnej z USA oraz Ukrainą. Tym bardziej, że nasz najbliższy sąsiad toczy od ponad dekady wojnę obronną zaatakowany przez siły moskalskiego imperium. „Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że dla bezpieczeństwa Europy i świata koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich. Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że jeżeli będziemy silni, odpowiedzialni to będzie trwał pokój w naszej części Europy, przetrwamy wszystkie zawieruchy dziejowe i będzie także trwała niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita. – dodając - Dziś nie mam żadnych wątpliwości, że potrzebujemy dobrej i owocnej współpracy euroatlantyckiej. Mrzonką jest – jak wydaje się niektórym – że dzisiaj Europa jest w stanie zapewnić sobie sama bezpieczeństwo.”
Następnie miało miejsce spotkanie, przyjęcie z głową państwa w pałacu prezydenckim.
Relacja z obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości z udziałem Prezydenta RP na: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci,93768
Zdjęcia z uroczystości autorstwa Przemysława Omieczyńskiego poniżej w rozwinięciu tej informacji - czytaj więcej.
Czytaj więcej: UROCZYSTOŚCI 106. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W STOLICY
GRUPA EDUKACJI HISTORYCZNEJ W CENTRALNEJ BIBLIOTECE WOJSKOWEJ
Rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości, odtwarzający jednostki Polskich Sił Zbrojnych z lat II wojny światowej, uświetnili w stolicy premierę historycznego filmu dokumentalnego pt. „Pancerne ramię 2. Korpusu”. Oprawę wydarzenia obok kolegów z GEH, występujących oczywiście w oryginalnym umundurowaniu oraz z takim uzbrojeniem i wyposażeniem, stanowił również eksponat z naszego Muzeum Polskich Sił Zbrojnych Daimler „Dingo” Mk II. To oryginalny opancerzony wóz zwiadowczy z Dowództwa 2.Korpusu Polskiego oznaczony na pancerzu napisem „NADZIEJA”. Uroczysty premierowy pokaz miał miejsce 6 listopada 2024 roku w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wspomniany film w reżyserii Norberta Rudasia, zrealizowany został właśnie przez tę bibliotekę dla Telewizji Polskiej.
Jak podaje fb Centralnej Biblioteki Wojskowej producentem wykonawczym filmu jest Jolly Moon Studio. Pomysłodawcą filmu jest Maksymilian Sokół-Potocki (CBW), autorem scenariusza Norbert Rudaś, konsultantami: dr hab. Tadeusz Kondracki (IH PAN), dr Jan Tarczyński (CBW) oraz dr hab. Juliusz S. Tym (ASzWoj). Film zrealizowano dla uczczenia 80. rocznicy zwycięskich walk żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. dyw. Władysława Andersa, stoczonych w latach 1944-1945 na ziemi włoskiej o wyzwolenie Polski, Włoch i Europy spod okupacji niemieckiej.
Telewizyjna premiera filmu odbędzie się w niedzielę 24 listopada o godz. 10:55 na antenie TVP Polonia. Zapraszamy!
Więcej inf. na https://www.facebook.com/CentralnaBibliotekaWojskowa/?locale=sr_RS&_rdr oraz https://ordynariat.wp.mil.pl/aktualnosci/2024/listopad-2024/cbw-premiera-filmu-dokumentalnego-pancerne-ramie-2-korpusu/
Fotorelacja z wydarzenia autorstwa szefa GEH Krzysztofa Bielaka na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2922-grupa-edukacji-historycznej-fn-w-centralnej-bibliotece-wojskowej
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W LUBLINIE
Publikujemy Odezwę Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w Województwie Lubelskim, któremu przewodniczy Krzysztof Komorski, Wojewoda Lubelski. Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński wchodzi w skład Komitetu. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach i do pełnego dumy świętowania 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W patriotycznej oprawie lubelskich uroczystości 11 listopada 2024 rekonstruktorzy Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości zaprezentują na Pl.Litewskim historyczny sprzęt i wyposażenie polskich żołnierzy z lat II wojny światowej. Program uroczystości umieszczamy na końcu informacji.
A JEŚLI KOMU DROGA OTWARTA DO NIEBA...
A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba,
Że co im zazdrość ujmie, Bóg nagradzać będzie,
A cnota kiedykolwiek miejsce swe osiędzie.
Jan Kochanowski
Pieśni, Księgi wtóre, Pieśń XII
(Całość utworu pierwszego wielkiego polskiego poety poniżej w rozwinięciu tej informacji - czytaj dalej).
Zgodnie z tradycją zainicjowaną przez Prezesa Fundacji Niepodległości Przemysława Omieczyńskiego, który wraz z Rodziną odwiedził wiele miejsc pamięci, grobów, mogił tych którzy oddali życie walcząc o wolną, niepodległą Polskę zapaliliśmy biały i czerwone znicze w wielu takich miejscach wędrując do grobów rodzinnych w okresie Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego (Święta Zmarłych, 1-2 XI). Tak jak w poprzednich latach modlitwą z ufną wiarą w świętych obcowanie i symbolicznym światłem – zniczami uczciliśmy naszych bohaterskich poprzedników z różnych okresów dziejów Ojczyzny m.in. w: Szczebrzeszynie (żołnierzy WP poległych w Wojnie obronnej 1939 r.), na Wzgórzu Polak (Marcina Borelowskiego ps. Lelewel i Powstańców Styczniowych poległych w Bitwie pod Panasówką oraz wspierających ich ochotników z Węgier), Zwierzyńcu (m.in. grób Klukowskich), Zakopanem (na Pęksowym Brzysku – Kurierów Tatrzańskich), Strabli (Podlasie - grób sierż. AK – NZW oraz zbiorowej mogile żołnierzy 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich), Białej Podlaskiej (kwatera Żołnierzy WP z 1920 r. i mogiły rozstrzelanych przez niemieckich okupantów w czerwcu 1941 r.) , Bartoszycach (Krzyż Pamięci Ofiar Sybiru, Krzyż Żołnierzy WP oraz Formacji Niepodległościowych, a także popiersie Marszała J. Piłsudskiego), Piaskach (grób i pomnik „Lalusia” – sierżanta Józefa Franczaka ostatniego Niezłomnego Żołnierze Wyklętego) i oczywiście Lublinie.
„Pamięć buduje tożsamość”…
Fotorelacja aut. Lucyny Omieczyńskiej, Piotra Głuchowskiego – Fedirko i Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria:
https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2919-znicze-na-grobach-walczacych-o-wolnosc-ojczyzny-wszystkich-swietych-2024
PRACE KONSERWATORSKIE W KOŚCIELE W DROHOBYCZU
Sprawozdanie z prac konserwatorskich przeprowadzonych przez Fundację Niepodległości przy zabytkach na Ukrainie w 2024 roku – kościół parafialny pod wezw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Krzyża Świętego i św. Bartłomieja w Drohobyczu.
Gotycki kościół parafialny pod wezw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Krzyża Świętego i św. Bartłomieja w Drohobyczu powstał w 1392 z fundacji Władysława Jagiełły. W 1949 komuniści znacjonalizowali kościół i w kolejnych latach zniszczyli ten zabytek (zniszczeniu uległy m.in. witraże autorstwa Matejki, Wyspiańskiego i Mehoffera; liczne obrazy, barokowe ołtarze, organy, bogata biblioteka). Do dzisiaj zachowała się polichromia wnętrza świątyni złożona z miejscowo odsłoniętej warstwy fresków o charakterze późnogotyckim i renesansowym z XV – XVI w. oraz wykonanej w 1790 roku polichromii barokowej, pokrywającej wcześniejszą dekorację malarską, zachowanej w ok. 60%.
Od pięciu lat Fundacja Niepodległości prowadzi w kościele działania konserwatorskie, mające na celu przywrócenie pierwotnego stanu polichromii. W tym roku skończył się kolejny, piąty już etap prac konserwatorskich. Po wykonaniu restauracji polichromii w kaplicy północnej, w 2024 r. Fundacja Niepodległości rozpoczęła kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie w prezbiterium. Konserwacji technicznej został poddany fragment sklepienia tej przestrzeni. Prezbiterium stanowi liturgiczne i artystyczne centrum świątyni. Obecnie jego estetyka jest zaburzona z uwagi na zły stan zachowania polichromii. Celem prac jest przywrócenie estetycznych i artystycznych wartości dekoracji malarskiej, która stanowi integralną część zespołu malowideł autorstwa Andrzeja Soleckiego (przy okazji, na podstawie odsłoniętej inskrypcji, udało się jednoznacznie ustalić imię autora polichromii, dotychczas znanego pod imieniem Antoni).
W pierwszym etapie przeprowadzono prace techniczne w obszarze fragmentu przęsła zachodniego, malowidła barokowego na wschodniej ścianie łuku tęczowego oraz malowidła na północnej ścianie tarczowej. Efektem działań jest powstrzymanie procesów destrukcyjnych, zniwelowanie ich dotychczasowych skutków oraz zabezpieczenie i przygotowanie tej powierzchni sklepienia do drugiego etapu – konserwacji i restauracji estetycznej. Uzyskany rezultat został wysoko oceniony nie tylko przez miejscową społeczność, lecz także przez specjalistów Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
Prace konserwatorskie wykonała Pani Małgorzata Dobrzyńska-Musiela (RESTAURO Sp. z o.o z siedzibą w Toruniu), mgr sztuki, konserwator malarstwa i rzeźby polichromowanej
Działania zostały przeprowadzone zgodnie z przyjętym programem określonym w dokumentacjach konserwatorskich, w ramach Programu MKiDN: Dziedzictwo kulturowe - Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą.
Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
/ Piotr Mazur, październik 2024 r. / foto: Piotr Mazur; Małgorzata Dobrzyńska-Musiela
Czytaj więcej: PRACE KONSERWATORSKIE W KOŚCIELE W DROHOBYCZU