PŁOMIEŃ BRATERSTWA - ПОЛУМ’Я БРАТЕРСТВА

2020 08 14 bis 1Wzorem lat ubiegłych 14 sierpnia br. o godzinie 18:00 nastąpi złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy ukraińskich (tzw. Petlurowców) na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej, najstarszej nekropolii Lublina. Jak podkreślają organizatorzy główną ideą "Płomienia Braterstwa" jest nie tylko zapalenie zniczy - upamiętnienie, ale przede wszystkim budowanie relacji.
W wigilię 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej warto przypomnieć, że wojskowy sojusz Polski z Ukraińską Republiką Ludową miał ogromne znaczenie dla przebiegu wojny z bolszewikami. Po niestety nieudanej tzw. wyprawie kijowskiej z kwietnia – czerwca 1920 r. kiedy na krótko udało się oswobodzić stolicę Ukrainy wojska ukraińskie wiernie walczyły ramię w ramię z WP do końca (a nawet dłużej – po rozejmie – pokój ryski nie złożyły broni i dopiero po nierównej samodzielnej walce resztki ponownie przekroczyły front wracając do Polski, gdzie zostali internowani). Szczególnym bohaterstwem odznaczyli się żołnierze ukraińscy pod dowództwem gen. R. Bezruczko broniący w sierpniu 1920 r. Zamościa. Wraz z Polakami wiązali oni znacznie liczniejsze – trzy do pięciu razy - siły armii czerwonej na froncie południowym umożliwiając Marszałkowi Piłsudskiemu skuteczne przeprowadzenie słynnej kontrofensywy znad Wieprza (Dęblina).

Fotorelacja z wydarzenia aut. J. Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2286-plomien-braterstwa-w-lublinie

 

 

Od ubiegłego roku zainicjowane cztery lata temu w Lublinie i Warszawie polsko-ukraińske spotkania podjęły pod hasłem Płomień Braterstwa - Полум’я Братерства Ruch Odkrywców ZHP oraz ukraiński "Płast". http://odkrywcy.zhp.pl/plomien-braterstwa. W bieżącym roku spotkania odbędą się w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.

Miło nam poinformować że patronat nad tegoroczną akcją w Lublinie objął Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina.

Zapalając znicze na grobach żołnierzy ukraińskich przypominamy ważną kartę polsko-ukraińskiego braterstwa broni. Na lubelskim cmentarzu pochowani są żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. wspólnie z wojskiem Polskim walczyli „za wolność waszą i naszą” w wojnie 1920 r. Po wojnie wielu żołnierzy ukraińskich osiedliło się w Lublinie.
Zapraszam wszystkich w piątkowy wieczór.

PS. Jeśli chcesz wesprzeć Płomień Braterstwa - Полум’я Братерства, ale nie maci możliwości być z nami 14 sierpnia możesz na przykład ustawić nakładkę na zdjęcie profilowe na FB i pomóc w promowaniu akcji.

Przy okazji gorąco polecam dwie niezwykle wartościowe książki związane z tym czasem.

 2020 08 14 bis 32020 08 14 bis 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Vivat Najjaśniejsza Rzeczpospolita!
Cześć i Chwała Bohaterom! 

Слава Україні!
Героям слава!

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...