mega888 Wielkanocne spotkanie Wołyniaków

Wielkanocne spotkanie Wołyniaków

22 kwietnia w świetlicy Środowiskowego Hufca Pracy odbyło się coroczne spotkanie wielkanocne Lubelskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Galeria

Uroczystość zainaugurowała msza święta w bronowickiej parafii p. w. Świętego Krzyża, na której zgromadzili się licznie przedstawiciele lokalnych  władz miejskich. We mszy odprawianej przez ks. Bogusława Marzędę wziął udział dawny kapelan żołnierzy z Wołynia ks. kapitan Zbigniew Staszkiewicz, znany młodzieży OHP z poprzednich, wspólnych spotkań. Poczty sztandarowe zarówno środowiska byłych żołnierzy AK jak i Ochotniczych Hufców Pracy reprezentowała młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy. W świetlicy ŚHP wszystkich zebranych, ponad 60-ciu gości powitali: prezes lubelskiej 27 WDP AK Eugeniusz Pindych oraz jego zastępca Stanisław Małecki. Wśród wymienionych nie zabrakło także reprezentanta Fundacji Niepodległości, wiceprezesa  Piotra  Gawryszczaka. Po powitaniach przedstawiciele władz Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty wręczyli nowym członkom, przyjętym w poczet wołyńskich żołnierzy AK legitymacje żołnierskie. I po tej ceremonii podzielono się tradycyjnym jajeczkiem. Zgodnie z tradycją podano także biały barszcz. Młodzież z hufca, która przygotowała świetlicową salę do wielkanocnej uroczystości Wołyniaków, także podczas poczęstunku służyła pomocą roznosząc barszcz a potem kawę, herbatę i ciasto. W kuluarach świetlicy można było zakupić książki dotyczące historii Wołynia, jak również pierwszy numer Kwarty, kwartalnika wydawanego przez Fundację Niepodległości. Sprzedaż wszystkich pozycji prowadzili również uczestnicy OHP. W międzyczasie wołyńscy  kombatanci zbierali podpisy pod aktem erekcyjnym tablicy poświęconej tym Ukraińcom, którzy narażali swoje życie w obronie Polaków na Wołyniu w latach II wojny światowej. Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej ukraińskich bohaterów, do której swoją cegiełkę dorzuciła także Fundacja Niepodległości, nastąpi 3 maja w jednej z komnat Martyrologium Narodu Polskiego, które znajduje się na terenie sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. W świątecznej atmosferze upłynął czas wielkanocnego spotkania, choć przy świątecznie zastawionym stole można już było usłyszeć rozmowy na temat tegorocznych, kolejnych planowanych działań na Wołyniu.