mega888 Marsz Rotmistrza Pileckiego w Lublinie

Marsz Rotmistrza Pileckiego w Lublinie

W niedzielę 13 maja 2012 przypadła 111 rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. W całym kraju odbyły się z tej okazji marsze dla uczczenia tego niezwykłego bohatera walk o niepodległość Polski. W Lublinie po Mszy św. w kościele garnizonowym uczestnicy marszu - w większości młodzież - przeszli na Plac Litewski, gdzie odbył się krótki wiec. Przechodząc ulicami Lublina rozdawali przechodniom ulotki opisujace postać Rotmistrza i skandowali "Chwała Rotmistrzowi - bohaterowi!". Do zgromadzonych na Placu Litewskim przemówił prof. Stanisław Wołoszyn, prezes lubelskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas wiecu głos zabierali także przedstawiciele Stowarzyszenia KoLiber (głownego organizatora marszu) oraz lubelskich struktur ONR.

Przedstawiciele Fundacji Niepodległości wzięli udział w marszu.

- zobacz galerię

Przedstawiciele Fundacji Niepodległości wzięli udział w marszu.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji, a wychowywał w Wilnie. Pod koniec I wojny światowej wstąpił do oddziałów samoobrony, które przejęły władzę w mieście i broniły go przed bolszewikami. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy.

We wrześniu 1939 r., jako podporucznik rezerwy uczestniczył w walkach z Niemcami pod Piotrkowem Trybunalskim. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską. Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie.

Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Po wojnie wrócił do Polski na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa, by prowadzić działalność wywiadowczą. Został aresztowany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Miejsce jego pochówku nigdy nie zostało przez władze komunistyczne ujawnione.

(- przypominała PAP w dniu organizacji Marszów Rotmistrza)