mega888 SYMBOL WIERNOŚCI, HONORU I MĘSTWA

SYMBOL WIERNOŚCI, HONORU I MĘSTWA

2019 09 07 18DZ 04 Sztandar foto Facebook18DZUtworzenie 18. Dywizji Zmechanizowanej realnie wzmacnia bezpieczeństwo Polski – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w sobotę 7 września 2019 wziął udział w Siedlcach w uroczystości przekazania sztandaru temu związkowi taktycznemu. 18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została powołana przed rokiem, jej dowództwo ulokowano w Siedlcach. Na zaproszenie Dowódcy 18 DZ gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego w uroczystości wziął udział także Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński wraz z Małżonką.

Sztandar wojskowy jest symbolem wierności, honoru i męstwa, sztandar wyróżnia – powiedział min. Błaszczak. Dziękował samorządom Siedlec i Łomży, które ufundowały sztandar, a także ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu.
Uczestniczycie w przedsięwzięciu, które realnie wzmacnia bezpieczeństwo naszej ojczyzny – zwrócił się do żołnierzy min. Błaszczak. Wzmacniacie obronność naszej ojczyzny i możecie z satysfakcją powiedzieć, że Polska jest bezpieczna – powiedział. Zaznaczył, że nowa dywizja to także wzmocnienie całej wschodniej flanki NATO. Dywizja operuje na wschód od Wisły, na tym terenie, który był pozbawiony obecności takiego związku taktycznego – mówił minister obrony. Uroczystość zakończyła defilada.

Fotorelacja z wydarzenia autorstwa Przemysława i Lucyny Omieczyńskich na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria "18 DYWIZJA ZMECHANIZOWANA "ŻELAZNA" OTRZYMAŁA SZTANDAR":

Dowództwo 18. Dywizji funkcjonuje w Siedlcach od września ubiegłego roku. Utworzenie nowego związku taktycznego na wschód od Wisły ma służyć wzmocnieniu potencjału obronnego na ścianie wschodniej, wskazanego jako jeden z priorytetów.
Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Proces ten, będący jednym z priorytetów określonych w głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych na lata 2017–2026.
W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej weszły dwie istniejące brygady, w trakcie formowania jest 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina. Do dywizji mają też należeć pułk logistyczny (którego formowanie rozpocznie się we wrześniu tego roku), artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ. Formowanie dywizji ma się zakończyć w 2026 roku. Dywizja dziedziczy tradycje 18. Dywizji Piechoty, zwanej Żelazną.

tekst na podstawie: Radio Maryja/ PAP  foto: Przemysław Omieczyński i Facebook

2019 09 07 18DZ 01 Gen Gromadzinski foto POmieczynski

2019 09 07 18DZ 03 Sztandar foto POmieczynski2019 09 07 18DZ 02 Sztandari foto POmieczynski

2019 09 07 18DZ 04 Sztandar foto Facebook18DZ