mega888 ZNICZE KU CZCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

ZNICZE KU CZCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

01 Dzien Pamieci Zolnierzy Wykletych 2020 Unicka 165028Znicze w barwach narodowych, złożone przez delegacje Fundacji Niepodległości, zapłonęły w niedzielę 1 marca w Lublinie – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – ku czci tych, którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem wojny i kontynuowali walkę o niepodległą Polskę.

W Lublinie odbyły się główne wojewódzkie uroczystości z okazji tego święta. Rano złożono kwiaty i znicze na cmentarzu przy ul. Unickiej przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim (n/z). Znicze zapalili tam członkowie zarządu Fundacji Niepodległości – Jacek Bury i Jan Fedirko. Następnie oficjalne delegacje władz wojewódzkich, miejskich, samorządów, instytucji oraz organizacji kombatanckich wzięły udział w uroczystości z ceremoniałem wojskowym pod lubelskim Zamkiem – miejscu kaźni bohaterów powojennej konspiracji. Po odczytaniu Apelu Poległych i salwie honorowej rozległ się wojskowy sygnał trąbki "Śpij kolego...". Białe i czerwone znicze zapaliła tam delegacja Fundacji Niepodległości z Maciejm Szymczakiem, członkiem zarządu, której towarzyszyły dzieci ze Świetlicy Środowiskowej OHP na Bronowicach.
Dopełnieniem oficjalnych uroczystości w niedzielę było złożenie kwiatów pod pomnikami Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ostatnim punktem była Msza św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny. W nabożeństwie wziął udział żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, który walczył w oddziale „Zapory” – ppłk Marian Pawełczak „Morwa”. Do niego zwrócił się lubelski wojewoda Lech Sprawka: – Po pierwsze pokłonić się. Przeprosić – nie za nasze winy, ale w ramach ciągłości narodowej tak chyba uczynić należy. Wyrazić ból, ale jednocześnie wdzięczność za wasz los. Myślę, że największym darem dla was będzie to, jeśli współcześni Polacy zachowają to, co było najcenniejsze i towarzyszyło wam w tamtym czasie: suwerenną i niepodległą Polskę.
źródło/ Relacja Polskiego Radia Lublin dostępna pod linkiem:
tekst: Maciej Szymczak/ foto: Jan Fedirko i Piotr Michalski (Polskie Radio Lublin)

02 PiotrMichalski wykl zamek038

03 PiotrMichalski wykl zamek041