mega888 Dotknij Niepodległości

Dotknij Niepodległości

14 listopada w Środowiskowym Hufcu Pracy młodzieżowy klub Honorowych Dawców Krwi przeprowadził kolejną, piątą już i zarazem ostatnią w tym roku akcję zbiórki krwi. Akcja zorganizowana pod hasłem: ,,Dotknij niepodległości” nawiązywała do wydarzeń z roku 1918, kiedy to po stu dwudziestu trzech latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Zapraszamy do obejrzenia galerii

Zbiórkę krwi połączono, więc z wystawą, na której oprócz ekspozycji zdjęciowej przedstawiającej postacie z epoki i wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu trzech lat, kiedy to Polska wracała na mapę Europy zaprezentowano kolekcję odznaczeń wojskowych z tego okresu oraz replikę szabli ułańskiej. Motywem przewodnim listopadowego krwiodawstwa w ŚHP uczyniono hasło nawiązujące do ludzi, którzy w roku 1918 złożyli daninę krwi w obronie rodzącego się państwa: oni wczoraj oddali krew, my możemy zrobić to dzisiaj. Dzisiaj bowiem krwiodawstwo może być traktowane jako współczesna forma patriotyzmu. I to także chcieli młodzi krwiodawcy z hufca przekazać swoim rówieśnikom przygotowując zbiórkę połączoną z wystawą. Za pomoc merytoryczną, finansową oraz za możliwość wypożyczenia eksponatów podziękowania należą się Fundacji Niepodległości i Związkowi Piłsudczyków w Lublinie. Akcja honorowego krwiodawstwa przyniosła 4,50 litra.

Jacek Bury