41. ROCZNICA STANU WOJENNEGO
W kolejną – 41. - rocznicę stanu wojennego, zamachu stanu władz komunistycznych przeciw narodowi zapraszamy na wydarzenia upamiętniające. Głównym organizatorem jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ SOLIDARNOŚĆ.
Tradycyjnie w dniu tym prosimy o zapalenie świec w oknach o godz. 19:30. To wyraz pamięci o wszystkich tych, którzy ponieśli ofiary w walce o wolną i niepodległą Polskę podczas tzw. wojny jaruzelsko - Polskiej. Zginęli oraz byli poddawani masowym represjom – zwłaszcza działaczy ówczesnej masowej reprezentacji społeczeństwa NSZZ SOLIDARNOŚĆ.
Przypominamy, że godzina nie jest przypadkowa. Była to pora emisji Dziennika Telewizyjnego, głównego wydania propagandowych wiadomości oraz słynnych spacerów – formie protestu zapoczątkowanej w Świdniku przeciw komunistycznym kłamstwom.
Lubelskie uroczystości rocznicowe rozpoczna się o godz. 2 PM na Placu Litewskim. Program obchodów - za Zarządem Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność oraz Komitetem Organizacyjnym - 13 grudnia (wtorek):
14:00 – 16:30 rekonstrukcja historyczna na Placu Litewskim w Lublinie, ułożenie biało czerwonego krzyża ze zniczy;
16:30 wojskowa grochówka;
17:00 inscenizacja „Jeśli zapomnę o nich…” oraz recital P. Sokołowskiego (Teatr Muzyczny w Lublinie); kościół Powizytkowski, ul. Narutowicza 6;
18:00 - Msza święta w intencji Ojczyzny i za wszystkie Ofiary stanu wojennego (kościół Powizytkowski).
Po Mszy św. przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik patrona NSZZ „Solidarność”, bł. ks. Jerzego Popiełuszki -złożenie kwiatów.
19:30 – Akcja IPN: Zapal Światło Wolności. Na budynkach w Lublinie, Radomiu i Chełmie zostanie wyświetlona grafika zachęcająca do wzięcia udziału w akcji.
Fotorelacja z wydarzenia na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria:
https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2663-lublin-41-rocznica-stanu-wojennego
18 grudnia (niedziela) - Tarnogród
11:00 Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie; po Mszy św. przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na grobie Józefa Gizy, górnika KWK Wujek, który zginął 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji kopalń na Górnym Śląsku przez wojsko i ZOMO;
ok. 13:00 montaż słowno-muzyczny „Bo to jest Polska” w wykonaniu młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu oraz Zespołu Wokalnego TOK, sala widowiskowa Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.
Foto i tekst Jan Fedirko, FN, L-n grudzień 2022