mega888 ROSNĄ SZEREGI LUBELSKICH TERYTORIALSÓW

ROSNĄ SZEREGI LUBELSKICH TERYTORIALSÓW

2023 01 28 przysiega 2LBOT MON Mariusz Blaszczak fot Maciej Szymczak WWWW sobotę 28 stycznia 2023 w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorilanej im. Mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" zaprzysiężono 68 nowych żołnierzy. W uroczystości wziął udział Minister Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, który gratulował nowym żołnierzom i dziękował ich rodzinom.
Sobotnia ceremonia była pierwszą w tym roku i jednocześnie 46. przysięgą wojskową w historii 2. Lubelskiej Brygady OT. Zaprzysiężeni ochotnicy z Lubelszczyzny, to uczestnicy szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT”. Blisko połowa z nich to młodzi mieszkańcy województwa lubelskiego – studenci oraz pełnoletni uczniowie, którzy w czasie wolnym od nauki postanowili poznać podstawy wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwa, taktyki, zasady zachowania na polu walki, udzielania pierwsze pomocy, podstawy łączności czy topografii. Fundację Niepodległości reprezentował na uroczystości członek zarządu Maciej Szymczak.
Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tys. żołnierzy. Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tys. żołnierzy różnych formacji – wskazał w swoim przemówieniu szef MON.
Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała w 2016 r., jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Obecnie brygada liczy ponad 3 tys. żołnierzy.
Obszerna relacja z wydarzenia dostępna jest na stronach Radio Lublin