mega888 X JUBILEUSZOWY RAJD ZAPORY

X JUBILEUSZOWY RAJD ZAPORY

X_Rajd_Zapory_23_plakat_bis.jpg

Zapraszamy na X już Rajd im. mjr. cc Hieronima Dekutowskiego “Zapory” do Bełżyc w najbliższą sobotę i niedzielę - 22 i 23 IV 2023 r. Trasa jubileuszowego Rajdu jak zawsze rozpocznie się w Bełżycach, zaś zakończenie w Wałach Kępskich (gmina Borzechów).
Tradycyjnie głównymi organizatorami wydarzenia są Burmistrz Bełżyc, Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" z Warszawy, Grupa Historyczna „Zapora” z Bełżyc, zaś komendantem jak zawsze P. Rafał Dobrowolski.
Wśród współorganizatorów - patronów po raz kolejny ma zaszczyt znaleźć się Fundacja Niepodległości.
Trasa - 17 km - poprowadzi do Wałów Kępskich w gminie Borzechów. Na trasie odbędzie się nabożeństwo polowe, prelekcje, poczęstunek i ognisko oraz konkurs z nagrodami dla dzieci i młodzieży. Wieczorem w Bełżycach odbędą się również zawody strzeleckie. W niedzielę w kościele parafialnym w Bełżycach odprawiona zostanie Msza święta w intencji mjra „Zapory” , po której nastąpi rozstrzygnięcie konkursów, nagrody oraz się koncerty Orkiestry Dętej z Niedrzwicy Kościelnej.
Rajd otwarty jest na uczestników z całego kraju. Bierze w nim udział młodzież i dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej (tempo, ilość przystanków, rozłożenie na cały dzień, przygotowane atrakcje sprawiają, że bez problemu pokonują kilkunastokilometrową trasę). Wspólnie serdecznie zapraszamy, naprawdę warto wybrać się na trasę wiosennego marszu szlakiem bohaterskich Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych z oddziału mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

Program:
22 kwietnia (sobota)
- start 9:00, Rynek w Bełżycach (Park Miejski)
- rajd pieszy na trasie Bełżyce-Wały Kępskie. Długość trasy ok. 17 km.
- na trasie: nabożeństwo polowe, krótkie prelekcje
- po drodze dla rajdowiczów zostanie przygotowany poczęstunek oraz ognisko
- w Rajdzie udział biorą rekonstruktorzy w mundurach i ze sprzętem historycznym (partyzantka antyniemiecka i antykomunistyczna)
- podobnie jak w latach poprzednich dla młodych (do lat 18.) uczestników rajdu planujemy przeprowadzenie konkursu; uczestnicy otrzymają na starcie rajdu karty z kilkoma pytaniami dotyczącymi wydarzeń związanych z trasą rajdu; wśród osób które prawidłowo odpowiedzą na wszystkie pytania zostaną rozlosowane drobne nagrody (ufundowane przez Fundację Niepodległości IPN Lublin, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, , inne instytucje)