LEKCJE O KAWALERYJSKIM DZIEDZICTWIE
We wtorek 22 października 2024, dzięki uprzejmości i współpracy Dyrekcji szkoły, przeprowadziliśmy lekcje specjalne dla młodzieży Zespołu Szkół Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie (w tym dla klas mundurowych) o dziejach 2.Pułku Strzelców Konnych, jego historycznym wpływie na lokalną społeczność i o dziedzictwie jego tradycji.
Lekcje te były zwieńczeniem tegorocznej, już dziesiątej, edycji naszego projektu „Święto Strzelca Konnego”. To upamiętnienie obecności 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji. Odtworzenie historycznego Święta Pułkowego 2 PSK – z konkursowymi pokazami kawaleryjskimi oraz tematyczną wystawą – przeprowadziliśmy w lipcu we współpracy z Gminą Hrubieszów. Teraz, po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, mieliśmy okazję zaprezentować specjalne lekcje dla młodzieży szkoły, która posiada aż osiem oddziałów klas mundurowych. Zajęcia teorii wojskowości prowadzi w nich płk (rez.) Robert Łubkowski. Lekcjom towarzyszyła dostępna do końca tygodnia ekspozycja tematycznej wystawy w hallu szkoły. Niektórzy z uczniów mogli zauważyć na niej, że dzisiaj mieszkają w budynkach, w których przed wojną stacjonowali hrubieszowscy kawalerzysci.
Lekcje specjalne – które poprowadził ppor. (KO) Kamil Ciesielczuk ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2.Pułku Strzelców Konnych – oprócz aspektów historycznych i kulturowych, wskazywały też na militarne wyróżniki kawalerii, zarówno w II RP, jak i w jednostkach dziedziczących dzisiaj jej tradycje.
Podkreślono, że ta służba oznaczała przede wszystkim wyjątkową wytrwałość w wymagającym szkoleniu. Przekładało się to później na wyjątkową sprawność i skuteczność w bezpośredniej walce. Natomiast bycie kawalerzystą dzisiaj to nadal sposób podejścia do wykonywania zadań – z inicjatywą, dynamicznie, zawsze z elastyczną adaptacja do każdych warunków. Na użytek spotkania z klasami mundurowymi zestawiliśmy te wyróżniki z ostatnimi doświadczeniami, płynącymi z obserwacji zbrojnego konfliktu na Ukrainie – wyjątkowo bliskiego z perspektywy Hrubieszowa.
Nasze zadanie zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wpisało się w założenia Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa” – „Niepodległa” 2024 w zakresie kultywowania pamięci o ważnych wydarzeniach w historii Polski, dążeniu do odzyskania niepodległości oraz procescie budowy nowoczesnego państwa. Rozmowy po lekcji z uczniami klas mundurowych pozwalają nam wierzyć, że spotkanie przysłużyło się wzmocnieniu poczucia tożsamości wspólnoty lokalnej w oparciu o polską tradycję państwową oraz właściwie promowane wzory postaw patriotyzmu. W procesie wychowawczym realizowanym przez szkołę podkreśla się wagę gotowości do walki o wolność Ojczyzny, ale także do codziennej pracy dla niej w warunkach wolności i własnego państwa.
Dziękujemy za współpracę naszym partnerom w realizacji projektu: Wójtowi Gminy Hrubieszów – Tomaszowi Zającowi oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki – Dariuszowi Szadowskiemu.
/tekst i foto: Maciej Szymczak