"NAUKA O MIŁOŚCI, ODWADZE I KRZYŻU" – WIDOWISKO MUZYCZNE
We wtorkowy wieczór 22 października 2024 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie artyści uczcili pamięć obrońców Krzyża z Miętnego i ks. Jerzego Popiełuszki. W lubelskiej premierze widowiska „Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu” wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Widowisko ,,Nauka o miłości, odwadze i Krzyżu” nawiązuje do wydarzeń z 7 marca 1984 r. Wtedy czterystu uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem ogłosiło strajk okupacyjny w obronie obecności krzyży w ich szkole. Kiedy wieczorem w placówce pojawił się prokurator i zagroził pacyfikacją, młodzi ludzie zdecydowali się na opuszczenie budynku. Decyzją dyrekcji szkoły zajęcia zostały zawieszone do odwołania.
Treści, emocje i uczucia towarzyszące walecznej młodzieży z tamtych czasów zostały zilustrowane mocą słowa, ruchu i dźwięku. Scenariusz całego wydarzenia opracowała nauczycielka języka polskiego Bogusława Góra z ówczesnego ZSR w Miętnem, która po poparciu strajkującej młodzieży straciła pracę w szkole. Widowisko oparte jest na 16 utworach muzycznych o różnorodnej stylistyce i gatunku, dobranych do szerokiego grona odbiorców. Teksty napisał Lech Makowiecki, zaś muzykę skomponował Maciej Nieć. Prapremiera miała miejsce podczas rocznicowych obchodów w Miętnem 7 czerwca 2024 r.
W uroczystym wieczorze wziął także udział Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński wraz z Małżonką. Jego śp. Mama, Pani Stanisława Makara była w 1984 jedną z nauczycielek Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, które poparły protest młodzieży. Za swoją solidarną postawę zapłaciła utratą pracy i represjami ze strony aparatu komunistycznego państwa.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Oddziału IPN w Lublinie. Wsparcia udzielił Samorząd Województwa Lubelskiego.
W przemówieniu przed spektaklem prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił znaczenie wartości chrześcijańskich, które przez wieki kształtowały Europę i formowały społeczności.
– Wszyscy teoretycy i filozofowie XIX wieku, którzy kładli fundamenty pod najbardziej zbrodnicze ideologie XX wieku – niemiecki narodowy socjalizm i sowiecki komunizm – mieli świadomość tego, że aby świat zreinterpretować trzeba wmówić ludziom, że Bóg umarł. W czasach Polski komunistycznej, w której Krzyża, Boga i wartości chrześcijańskich miało nie być, o Krzyż walczyli i ten trud podnosili uczniowie, kapłani i nauczyciele z Miętnego, a także błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, którego dzisiaj wspominamy.
Niech żyje wolna i niepodległa Polska, której jednym z symboli jest Krzyż. Wielki szacunek dla naszych bohaterów z Miętnego. Cześć i Chwała błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce. Niech żyje Polska!
Więcej informacji i obszerny fotoreportaż pod linkiem: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/204678,Widowisko-muzyczne-Nauka-o-milosci-odwadze-i-Krzyzu.html
Foto: Sławek Kasper (IPN)