Sprawozdanie z prac konserwatorskich i robót remontowo-budowlanych przy zabytkach na Ukrainie
2016 rok to kolejny, czwarty z rzędu rok intensywnych działań Fundacji na dawnych Kresach Wschodnich. Jednym z aspektów szeroko rozumianej akcji przywracania pamięci o polskiej obecności na tym terenie było podjęcie przez nas prac konserwatorskich w stosunku do zabytków pozostających za wschodnią granicą. W tym roku przeprowadziliśmy działania w ramach dwóch projektów obejmujących obiekty zlokalizowane w Drohobyczu i Rudkach.
Kościół parafialny pod wezw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rudkach – konserwacja ołtarza bocznego ku czci Męki Pańskiej – I etap
Rudki to miejscowość związana z rodem Fredrów. Tu właśnie, po latach napoleońskiej wojaczki i tułaczki, powrócił Aleksander Fredro, a po śmierci w 1876 r. został pochowany w tutejszym kościele parafialnym.
W roku 2016 r. Fundacja zainicjowała swoją działalność w miasteczku związanym z wielkim komediopisarzem. We wrześniu zakończony został I etap prac konserwatorskich przy barokowym ołtarzu bocznym ku czci Męki Pańskiej. Działania poprzedzone zostały wykonaniem badań stratygraficznych. Następnie zdemontowano elementy wystroju ołtarza. Po zatruciu drewnojadów, podklejono osłabione grunty i warstwy malarskie, usuwając wtórne elementy. Osobnym działaniom poddany zosał krucyfiks - usunięto przemalowania metodą mechaniczną i chemiczną z użyciem rozpuszczalników organicznych, dobranych po próbach. Całkowicie usunięto stare warstwy podkładów pod złocenia. Dorzeźbione zostały brakujące elementy snycerskie (na podstawie zachowanych). Uzupełniono drewnianymi flekami i kitami miejsca
ubytków drewna oraz założono i opracowano warstwy gruntów klejowo¬kredowych. I etap zakończył się przygotowaniem nowych podkładów pod złocenia.
Wykonanie powyższego zadania Fundacja zleciła dyplomowanemu konserwatorowi dzieł sztuki, Panu Tomaszowi Junikowi. Prace rozpoczęły się w lipcu b.r. Mamy nadzieję, że staną się początkiem sukcesywnego przywracania świetności wnętrzu kościoła.
Roboty wykonane zostały zgodnie z przyjętym programem określonym w dokumentacjach konserwatorskich, w ramach Programu MKiDN: Dziedzictwo kulturowe - Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą.
Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagrobki zlokalizowane zlokalizowane na cmentarzu rzymskokatolickim w Drohobyczu
W bieżącym roku Fundacja Niepodległości wykonała następny etap prac remontowo-porządkowycjh przy kolejnych 38 nagrobkach. Od 2013 roku przeprowadziliśmy prace w stosunku do 163 obiektów. Tym razem wybranych zostało 38 nagrobków. Roboty polegały głównie na odkopywaniu zasypanych konstrukcji, scalaniu rozbitych elementów, czyszczeniu i pracach murarskich. W stosunku do obiektów metalowych wykonane zostały prace konserwujące i zabezpieczające. Przy okazji uporządkowane zostało najbliższe otoczenie grobów.
Należy podkreślić, że części nagrobkom, zakwalifikowanym pierwotnie jako NN, dzięki wykonanym pracom przywrócona została tożsamość.
Powyższe roboty wykonane zostały zgodnie z przyjętym programem prac, w ramach Programu MKiDN: Dziedzictwo kulturowe - Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą .
Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Piotr Mazur
- Grób Antoniego Kamińskiego Grób Antoniego Kamińskiego
- Grobowiec Wiktora i Teofili Lechowskich Grobowiec Wiktora i Teofili Lechowskich
- Nagrobek Balickiej Nagrobek Balickiej
- Nagrobek Kaziusia Nagrobek Kaziusia
- Ołtarz - I etap prac Ołtarz - I etap prac
- Ołtarz - I etap prac krucyfiks Ołtarz - I etap prac krucyfiks
- Ołtarz I etap prac widok ogólny Ołtarz I etap prac widok ogólny