mega888 Wołyń - pamiętajmy pamiętać

Wołyń - pamiętajmy pamiętać

Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja z wyjazdu część pierwsza

Rozpoczynamy cykl relacji z wakacyjnych wyjazdów na Ukrainę i Białoruś w celu porzadkowania cmentarzy polskich. Na początek rozpoczynamy pierwszą częścią obszernej relacji z wyjazdu na Wołyń pod nazwą "Wołyń 2016. ReGeneracja". Życzymy miłej lektury
Wołyń to kraina na poły mityczna, miejsce skąd wywodzą się wybitni polscy poeci, duchowni, wodzowie, ludzie zasłużeni dla Rzeczypospolitej. Na polskiej mapie pamięci Wołyń po raz pierwszy pojawił się, choć na krótko już za czasów Bolesława Chrobrego (XI wiek), by dopiero za królowania ostatniego z Piastów na polskim tronie Kazimierza Wielkiego (XIV wiek) zaistnieć na trwale. Ostatecznie został włączony w granice Korony decyzją  Unii Lubelskiej (1569 r.) i od tej pory dzielił wspólne dzieje z  Rzeczpospolitą będąc świadkiem jej wielkości i upadków. Dziś jedynym świadectwem polskości Wołynia uświęconego kilkusetletnią obecnością Polaków na tej ziemi pozostały cmentarze. Zaniedbane, opuszczone, porzucone na pastwę Czasu i jego służki Zapomnienia. To z nimi przyszło nam zmagać się podczas 17 dni pobytu na Ukrainie podczas tegorocznego obozu wakacyjnego.

Czytaj więcej: Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja z wyjazdu część pierwsza

Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze (+ zdjęcia)

Jest czas Pamiętania i czas Zapominania. Do nich należy ziemia. Czyż ci co pamiętają, nie kładą na trumny swoich bliskich ziemistej grudki z rodzinnych pól? A ci co zapomnieli, czy znają ścieżki do grobów swoich Piastów? Wszak ziemia to groby przodków. Dziś, w realiach pokoju tak dbamy o nią jak potrafimy, na ile wystarcza nam czasu, sił i Pamięci. Płonące znicze na kresowych cmentarzach są Jej strażnikami.

Czytaj więcej: Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze (+ zdjęcia)

Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja

 Już po raz dziewiąty wolontariusze z całej Polski  wzięli udział w akcji porządkowania polskich cmentarzy i miejsc pamięci na Wołyniu. W tym roku towarzyszyli dołączyli do nas młodzi Ukraińcy wraz z opiekunami. Tegoroczna akcja odbyła się w dniach 10-26 sierpnia. Kwaterowano w trzech miejscowościach, pracowano na terenie 18 nekropolii i miejsc pamięci, na kolejnych 4 zapalono znicze. Organizatorami projektu była Fundacja Niepodległości i Lubelska Wojewódzka Komenda OHP.

Czytaj więcej: Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...