mega888 Zbiórka zniczy na cmentarze kresowe

Zbiórka zniczy na cmentarze kresowe

Płonące znicze są przedłużeniem naszej pamięci o przeszłości: ludziach i czasach. Pamiętajmy o przodkach, a da Bóg i o nas wnuki będą pamiętać. Tam gdzie nie ma już Polski, na Kresach II RP zostały tylko cmentarze – ostatni ślad minionych wieków sarmackiej bytności na Podolu, Wołyniu, Wileńszczyźnie…

1 listopada na trzech lubelskich cmentarzach odbędzie się wielka zbiórka zniczy. Już po raz szósty. Pod patronatem TVP Lublin i Konsulatu RP w Łucku Fundacja Niepodległości wraz z szeroką koalicją lubelskich instytucji i stowarzyszeń rozpocznie kwestę na cmentarzach przy ul. Unickiej, Lipowej i Drodze Męczenników Majdanka. Wspierać nas będą: Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Środowiskowy Hufiec Pracy 3-18, Lubelskie Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Lublina, Stowarzyszenie Słuchaj Patrz Pomagaj, Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie i Specjalny Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy Nr 2.

 

Zbiórka rozpocznie się o godz. 10 00 i potrwa do godz. 18 00. Tym wszystkim, którzy nie zdążą tego dnia przekazać zniczy wolontariuszom kwestującym na lubelskich cmentarzach, a chcieliby wesprzeć naszą akcję zapraszamy do świetlicy Środowiskowego Hufca Pracy przy ul. Łabędziej 16 (w godz. 8 00-18 00), gdzie przez cały listopad będzie można przynieść ofiarowane znicze. Tym wszystkim, którzy chcieliby pogawędzić o dawnych i współczesnych dziejach Wołynia przypominamy, że wśród kwestujących 1 listopada będzie można spotkać dr Leona Popka, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, dr Potra Gawryszczaka, wiceprezesa Fundacji Niepodległości czy też hr. Witolda Warakomskiego, pana na włościach lubomelskich, ostrowieckich, wieniawskich etc. etc. Kwestującym będą towarzyszyć plansze ze zdjęciami wołyńskich cmentarzy by ci, którzy nigdy nie byli na Wołyniu mogli zobaczyć resztki wielowiekowych śladów polskości na Wschodzie i stan naszej, współczesnej pamięci o nich.

Zapraszamy wszystkich do udziału w kultywowaniu pamięci o dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Lubelskie znicze zapłoną na cmentarzach w Rymaczach, Ostrówkach, Kowlu, Maciejowie, Turzysku, Bindudze, Mielnikach, Kupiczowie, Tajkurach, Moczulance, Równem, Kostiuchnówce, Maniewiczach, Wołczecku, Przebrażu, Koszyszczach, Ostrogu, Krzemieńcu, Szumsku, Wiśniowcu, Zamosteczu, Przewałach, Kujdańcach, Beresteczku, miejscach pamięci narodowej (Polska Góra), miejscach przeprowadzonych w latach 2011-2013 ekshumacji ofiar UPA (Gaj, Wola Ostrowiecka, Trupie Pole) i na grobie Anatola Sulika, druha i przewodnika po wołyńskich bezdrożach pamięci.

Jacek Bury / Fundacja Niepodległości

Poniżej zamieszczamy link do telewizyjnej informacji o naszej zbiórce:

http://www.tvp.pl/lublin/informacyjne/panorama-lubelska/wideo/30-pazdziernika-2014-g2200/17467417

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...