Wołyń 2015. Głosy pokoleń
Kadra Fundacji Niepodległości i wolontariusze rozpoczęli spotkaniem w Medycznym Studium Zawodowym cykl prelekcji promujących działania FN na Ukrainie. Zaplanowane są kolejne, w Lublinie i w Jastkowie. Najbliższe, już 7 maja (czwartek) w budynku Collegium Norwidianum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, sala 107, godz. 17:00. Zapraszamy.
Tym samym rozpoczynamy tegoroczny projekt Wołyń 2015. Recordatio
Kiedy pierwszy raz ruszaliśmy na Wschód w 2008 roku nawet przez chwilę nie pomyślałem, że nie wrócimy już stamtąd nigdy. Że Wołyń zatrudni nas na zawsze w służbie Przeszłości. W tym roku ruszamy ponownie. Po raz ósmy. Tegoroczny obóz rozpocznie się 8 sierpnia. Potrwa do 23 sierpnia.
Podobnie jak w latach poprzednich głównym kreatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Niepodległości. W projekcie uczestniczą instytucje kościelne i kombatanckie, prywatne i państwowe. Chcielibyśmy do udziału zaprosić młodzież szkolną i akademicką, pracujących i emerytów, pracoholików i bezrobotnych, pasjonatów i abnegatów, jednym słowem wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby teraźniejszą porą wyruszyć w przeszłość polskiego Wołynia. Terenem naszych prac będą cmentarze w Kowlu, Hołobach, Ostrówkach, Łukowie, Lubomlu, Zamosteczu, Kupiczowie, Zasmykach, Rymaczach, Rożyszczach, Turzysku, Przebrażu, Koszyszczach, Przewałach, Szumsku, Wiśniowcu, Kisielinie. W przypadku dużej ilości chętnych zostaną zorganizowane podobozy stacjonarne. Zapewniamy transport, ubezpieczenie, wyżywienie, zakwaterowanie, narzędzia do pracy i rękawice do narzędzi. Czas spędzony w czasie akcji to również spotkania i dyskusje, małe wioski i duże miasta, ciekawe historie i ciekawi ludzie, Polacy, Ukraińcy i mieszańcy, świat z mchem pod stopami zamiast dywanu, świeczką zamiast żyrandola, szumiącą wodą w rzece zamiast bieżącej wody w kranie i dialog z żywym człowiekiem przy ognisku miast internetowego czatu przy komputerze. Pielęgnujemy Tam to, co polskie, To, co zostawiła nam, „późnym wnukom” ta Polska, której już nie ma, Ta, która grobami stoi. Pielęgnujemy, więc groby. I pamięć. Tych tam nie brakuje…
Dla zainteresowanych podajemy kontakt: Jacek Bury, tel. 508 323 498
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacje dotyczące poprzedniej akcji można znaleźć na stronie Fundacji Niepodległości: http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/
lub na łączach wszędobylskiego facebooka:
http://fundacja-niepodleglosci.pl/…/848-wolyn-2014-redivivus
https://www.facebook.com/cmentarzekresowepamietajmypamietac
https://www.facebook.com/wolyn2014
a także na stronach mediów, których przedstawiciele nam towarzyszyli:
http://www.rp.pl/artykul/61991,1138430-Wolyn-wciaga.html
http://lublin.gosc.pl/doc/2143022.Kamienie-mowia-i-nie-wystawiaja-ocen