mega888 Kwarta

Kwarta - pismo historyczno-społeczne

"Kwarta" 2(19)/2016

kwarta 19 okladka web6Ukazał się kolejny, dziewiętnasty już numer „Kwarty”. Numer otwiera wniklywy artykuł Wojciecha Ostrowskiego „Unum corpus et unum natio cum Polonia”. Jak zauważa autor „celem niniejszych rozważań jest próba odpowiedzi na pytanie: jakie miejsce zajmuje Mazowsze w najważniejszym dziele krakowskiego kanonika” Chodzi oczywiście o Jana Długosza.

Grzegorz Kuras przybliża sylwetkę legionisty, obrońcy Grodna i Tułacza  płk. Edmunda Heldut – Tarnasiewicza

Ksiądz Roman Dzwonkowski w obszernym studium przedstawia „Duszpasterstwo wyznań niekatolickich w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRS i na Bliskim Wschodzie.

Marcin Krzysztofik z lubelskiego oddziału IPN analizuje w swoim artykule orzecznictwo radomskich kolegiów do spraw wykroczeń i stosowane przez nie represje wobec protestujących robotników w 1976.

Artykuły Piotra Żudraka i Andrzeja Misia są kolejnymi artykułami w „Kwarcie” prezentującymi lokalne jednostki Armii Krajowej i ich wysiłek w walce o niepodległość. Tym razem są to artykułu o Obwodzie Łuków i Rejonie Zakrzówek

Piotr Niwiński wybitny znawca wileńskiej Armii Krajowej przedstawia zarys operacji wileńskiej Armii Krajowej.

Andrzej Wasiak w dwóch artykułach zajmuje się polską myślą techniczną prezentując pistolet VIS oraz przyczynek do życiorysu Zygmunta Okołowa głównego konstruktora legandarnego polskiego motocykla „Sokół”.

Czytaj więcej: "Kwarta" 2(19)/2016

Kwarta 1(18)/2016

okladka 1 2016 web5Ukazał się kolejny numer kwartalnika „Kwarta” wydawanego przez Fundację Niepodległości. W pierwszym numerze w 2016 pojawia się tematyka, która będzie obecna na łamach kwartalnika przez cały rok. Rok 2016 został uchwałą sejmową ogłoszony Rokiem Cichociemnych. Stąd też ten numer otwiera fragment książki Józefa Żbika „Pierwszy skok”, której pierwsze wydanie ukazało się w Londynie w 1946 a teraz mamy dostęp do II wydania. Fragment książki poprzedza wstęp Bogdana Rowińskiego prezesa Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Kolejne artykuły przybliżają nam kilka epizodów związanych z cichociemnymi. Artykuł autorstwa prof. Tomasza Panfila i Anny Pietrzak opisuje dramatyczne okoliczności operacji „Most I” czyli lądowania samolotu alianckiego w okupowanej Polsce w miejscowości Matczyn. Marek Jedynak opisuje akcję oddziałów AK dowodzonych przez cichociemnego mjr Jana Piwnika ps. „Ponury” na pociąg pod Wólką Plebańską Iwona Pogorzelska przedstawia sylwetkę cichociemnego Stanisława Mateusza Wintera walczącego z Niemcami w ramach wileńskiej AK, a zamordowanego przez UB w czerwcu 1945 roku.

Redakcja „Kwarty” włączyła się w ogólnopolską dyskusję na temat nazwy żołnierzy antykomunistycznego podziemia – „Wykleci czy Niezłomni”. W kolejnych numerach będą publikowane głosy w tej dyskusji. W tym numerze prezentowane są wypowiedzi: prof. Tomasza Panfila z KUL, Sławomira Górskiego – reżysera filmów dokumentalnych, i Przemysława Jaśkiewicza – członka zarządu Fundacji Niepodległości.

Czytaj więcej: Kwarta 1(18)/2016 

"Kwarta" numer 17 już w sprzedaży

4 2015 web4Ukazał się 17 numer „Kwarty”. Numer rozpoczyna blok artykułów dotyczących Powstania Listopadowego. Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego opisuje genezę Powstania Listopadowego. Piotr Makarzec przybliżył sylwetkę jednego z najzdolniejszych dowódców Powstania – generała Ignacego Prądzyńskiego. Ireneusz Sadurski, nauczyciel historii z IX LO w Lublinie opisał reakcję mieszkańców Lublina na wydarzenia Nocy Listopadowej.
Kolejny blok to kontynuacja tematyki losów Polaków na Kresach. Irina Osipowa z „Memoriału” opisuje losy duchownych katolickich we Lwowie związanych z Armią Krajową na przykładzie sprawy ks. Ludwika Seweryna. Wspomnienia p. Krystyny Świrniak-Mateuszuk z lubelskiego oddziału Związku Sybiraków są kolejnym przyczynkiem do tragicznych losów Polaków mieszkających na terenach, które znalazły się po 1939 roku pod okupacją sowiecką.
Kolejny blok artykułów poświęcony jest kontynuacji tematyki związanej z dziejami Żołnierzy Wyklętych. Piotr Gawryszczak, redaktor naczelny „Kwarty” przedstawia historię WiN-u w 70. rocznicę jego powstania. Kolejne dwa artykuły poświęcone są ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu – Józefowi Franczakowi ps. „Laluś”. Profesor Tomasz Balbus opisuje losy jednego z żołnierzy WiN Jerzego Woźniaka ps. „Jacek”.

Czytaj więcej: "Kwarta" numer 17 już w sprzedaży

Kwarta 3(16)/2015

kwarta 16 web3Ukazał się kolejny numer "Kwarty". Przedstawiamy spis treści numeru 3(16)/2015:
1. Wstępniak Piotr Gawryszczak
2. Polscy piloci w bitwie o Anglię - bohaterowie czy zwykli ludzie? Robert Gretzyngier
3. Płk pilot Zdzisław Krasnodębski - pierwszy polski dowódca Dywizjonu 303 Paweł Orłowski

Czytaj więcej: Kwarta 3(16)/2015

Kwarta 2(15)/2015

kwarta 15 2015 web3Ukazał się kolejny numer pisma historyczno - społecznego "Kwarta". Pismo do kupienia w Sklepie Niepodległości i w księgarniach na terenie całego kraju.

W numerze między innymi fragmenty wywiadu Prezesa Fundacji Niepodległości o najnowszej płycie "Panin Wykletych", fragmenty konferencji, którą zorganizowała Fundacja Niepodległosci w rocznucię zamordowania przez SB ks. Jerzego Popiełuszki, prace konkursowe z Roku Żołnierzy Tułaczy, fragmenty wspomnień Józefa Bandzo ps. "Jastrząb" żołnierza mjra "Łupaszki" i wiele innych interesujących artykułów. Do numeru jak zwykle dołączone jest dvd a na nim dwa filmy: "Inka. Zachowałam się jak trzeba" Arkadiusza Gołębiewskiego oraz "Kapłan niezłomny - ks. Jan Szczepański

 









Czytaj więcej: Kwarta 2(15)/2015

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...