mega888 "Kwarta" 2(19)/2016

"Kwarta" 2(19)/2016

kwarta 19 okladka web6Ukazał się kolejny, dziewiętnasty już numer „Kwarty”. Numer otwiera wniklywy artykuł Wojciecha Ostrowskiego „Unum corpus et unum natio cum Polonia”. Jak zauważa autor „celem niniejszych rozważań jest próba odpowiedzi na pytanie: jakie miejsce zajmuje Mazowsze w najważniejszym dziele krakowskiego kanonika” Chodzi oczywiście o Jana Długosza.

Grzegorz Kuras przybliża sylwetkę legionisty, obrońcy Grodna i Tułacza  płk. Edmunda Heldut – Tarnasiewicza

Ksiądz Roman Dzwonkowski w obszernym studium przedstawia „Duszpasterstwo wyznań niekatolickich w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRS i na Bliskim Wschodzie.

Marcin Krzysztofik z lubelskiego oddziału IPN analizuje w swoim artykule orzecznictwo radomskich kolegiów do spraw wykroczeń i stosowane przez nie represje wobec protestujących robotników w 1976.

Artykuły Piotra Żudraka i Andrzeja Misia są kolejnymi artykułami w „Kwarcie” prezentującymi lokalne jednostki Armii Krajowej i ich wysiłek w walce o niepodległość. Tym razem są to artykułu o Obwodzie Łuków i Rejonie Zakrzówek

Piotr Niwiński wybitny znawca wileńskiej Armii Krajowej przedstawia zarys operacji wileńskiej Armii Krajowej.

Andrzej Wasiak w dwóch artykułach zajmuje się polską myślą techniczną prezentując pistolet VIS oraz przyczynek do życiorysu Zygmunta Okołowa głównego konstruktora legandarnego polskiego motocykla „Sokół”.

Ważny a niesłusznie zapomniany moment walki Polaków o wyzwolenie spod sowieckiego jarzma przedstawia Mirosław Szumiło w artykule „Komuniści kontra Kościół. Znaczenie obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 roku”.

Dariusz Palusiński przedstawia historię Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W tym numerze kontynuujemy dyskusję na temat „Niezłomni czy Wykleci”. Tym razem publikujemy głos członka zarządu Fundacji Niepodległości Jana Fedirko.

W artykułach prezentujących działalność Fundacji można przeczytać obszerne relacje Dariusza Palusińskiego z działań na Wołyniu w 2015, Przemysława Jaśkiewicza z lubelskiej Retrospektywy Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” oraz krótkie notki Piotra Godziny i Macieja Szymczaka z działań Grupy Edukacji Historycznej.

Zapraszamy do lektury.

Kwarta dostępna w Sklepie internetowym

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...