mega888 Retrospektywa NNW 2015 - dzień trzeci

Retrospektywa NNW 2015 - dzień trzeci

Trzeci dzień Retrospektywy rozpoczęły dwa filmy poświęcone Warszawie: "Umrzeć za Warszawę" Krzystofa Talczewskiego i " Nie da się zabić tego miasta" Marcina Wikło i Pawła Wudarczyka.

Kolejnym punktem programu był panel "Media wobec historii" prowadzony przez Jana Pospieszalskiego z udziałem Piotra Semki ("Do Rzeczy"), Marcina Wikło ("wSieci"), Huberta Kuberskiego ("Mówią Wieki") i Bogdana Czermińskiego (TVP Lublin). W trakcie dyskusji o wypowiedź został poproszony Paweł Nowacki.  Dyskusja skoncentrowała się głównie na sprawach związanych z przedstawianiem w mediach i w kulturze tematyki związanej z Żołnierzami Wyklętymi. Nie zabrakło głosów omawiających funkcjonowanie instytucji stworzonych do promowania kultury takich jak PISF. Tematyka panelu wywołała liczne głosy i pytania z sali.
Po panelu pokazany został kolejny film wyróżniony na Festiwalu pod tytułem "Zbyszek Godlewski padł".
Kolejnym punktem programu była premiera filmu "Jastrząb - żołnierz Łupaszki" Dariusza Walusiaka. Współproducentem tego filmu była Fundacja Niepodległości. Po projekcji widzowie mieli możliwość rozmowy z reżyserem filmu oraz jego bohaterem Józefem Bandzo.
Retrospektywę zakończył pokaz filmu "Pod opieką operacyjną" Anny Piasek - Bosackiej. Film także był wyróżniony na festiwalu w Gdyni.