mega888 Podsumowanie projektu „Razem z Ukrainą.” + zdjęcia

Podsumowanie projektu „Razem z Ukrainą.” + zdjęcia

W dniach 7- 8.12.2015 r. w Łucku odbyło się spotkanie partnerów projektu „Razem z Ukrainą.” Dzięki uprzejmości Prezesa Bogdana Łukasika debatowaliśmy w gościnnych progach łuckiej siedziby firmy Modern – Expo. Dokonano podsumowania działań i ewaluacji projektu „Razem z Ukrainą – pomoc humanitarna”, którego liderem była Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, zaś gł. partnerem po stronie ukraińskiej Fundacja Wołyń 2014.
Dzięki współpracy z 5 centrami wolontariatu na wschodzie Ukrainy (m.in. Wołnowacha, Wierchniodnieprowsk) kilkaset osób wewnętrznie przesiedlonych otrzymało ogromna pomoc: materialną (m.in. żywność, niezbędne urządzenia AGD), psychologiczną oraz w zakresie aktywizacji na rynku pracy. Dzięki operatywności Fundacji Nowy Staw udało się przedłużyć te działania jeszcze w br. w formie projektu „Razem z Ukrainą – winteryzacja”. Dzięki wypracowanej już sieci współpracy sprawnie omówiono zasady współdziałania i realizacji projektu, w efekcie którego ponad 60 rodzin uchodźców ze strefy ATO gł. na Dniepropietrowszczyźnie otrzyma pomoc w przetrwaniu zimy (m.in. opał, ciepła odzież, urządzenia grzewcze).
Całość zakończyła konferencja prasowa moderowana przez Volodymyra Kryvovycha (Wołyń 2014) z udziałem przedstawicieli organizacji partnerskich z obwodu dniepropietrowskiego oraz P. Beaty Brzywczy - Konsul Generalnej RP w Łucku. W jej trakcie przekazaliśmy naszym ukraińskim przyjaciołom deklarację Razem z Ukrainą. Wzruszające było z kolei podarowanie polskiej stronie obrazu autorstwa uchodźcy, który objęty został ww. działaniami pomocowymi. Jak zaznaczyła P. Natalia w ten sposób chcą wyrazić wdzięczność wszystkim Polakom, którzy wyciągnęli pomocna dłoń w stronę Ukraińców, którzy w tej dramatycznej sytuacji znaleźli się w potrzebie.
Wszystkie te działania były możliwe dzięki zgodnej współpracy w ramach „Razem z Ukrainą” środowisk biznesowych (B. Łukasik, Modern-Expo; A. Gąsior – Mazur, Lubelski Klub Biznesu), organizacji obywatelskich (ks. Stefan Batruch, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza; M. Wójcik, EDS-Fundacja Nowy Staw; J. Fedirko, Fundacja Niepodległości) i samorządu (K. Łątka, Urząd Miasta Lublin). Uzyskało to bezsprzecznie uznanie grantodawcy - Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dofinansowującego ww. działania w ramach Programu Polskiej Współpracy Rozwojowej Polska Pomoc. Należy dodać, że Razem z Ukrainą prowadzi również działania pomocowe w oparciu o własne zasoby np. „Szkoła przyjaźni”.
Jan Fedirko