mega888 Koncert w hołdzie Wyklętym

Koncert w hołdzie Wyklętym

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Artyści upamiętnią bohaterów Koncert "Polsko święta, Polsko wieczna!" w Lublinie
Te mury uświęcone są krwią bezimiennych bohaterów. Tegoroczny koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 28. lutego 2016. o godz. 19.00, w klasztorze Karmelitów Bosych w Lublinie, gdzie w powojennych latach mieściły się komunistyczne katownie.
Koncert zatytułowany "Polsko święta, Polsko wieczna!" jest częścią projektu "Spotkania z historią i sztuką", którego pomysłodawca i autorem jest Robert Grudzień, muzyk, kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej, a także twórca koncertów o tematyce patriotycznej i historycznej. - Aby w sposób wiarygodny mówić o bohaterach i zrozumieć sens ich poświęcenia, należy stanąć w miejscach, gdzie rozgrywały się dramaty ich martyrologii. W przypadku bohaterów powojennego podziemia antykomunistycznego, takim miejscem jest klasztor OO. Karmelitów Bosych w Lublinie – wyjaśnia Robert Grudzień.
W programie koncertu znajda się pieśni religijne i patriotyczne. Wystąpią Lucyna Bielska- sopran, Marcin Obuchowski- tenor, Zygmunt Skwierz – trąbka, Robert Grudzień – organy, piano. Słowo wiążące i komentarz historyczny wygłosi Anna Drela, historyk, absolwentka KUL.
Podziemia klasztoru OO. Karmelitów Bosych stały się niemym świadkiem męczeństwa wielu żołnierzy podziemia antykomunistycznego oraz osób cywilnych posądzonych o działalność sprzeczną z ustrojem komunistycznym narzuconym Polsce po 1945 roku. Do roku 1949, piwnice klasztorne zajęte zostały przez NKWD, UB oraz Informację Wojskową, czyli wywiad zajmujący się zwalczaniem szpiegostwa, co w powojennej rzeczywistości oznaczało wyjątkowo brutalne śledztwa i przesłuchania wymierzone w żołnierzy antykomunistycznych formacji oraz osoby cywilne. Do tych wydarzeń nawiązywać będzie komentarz historyczny koncertu "Polsko święta, Polsko wieczna". Początek o 19.00 w kościele OO. Karmelitów Bosych przy ul. Świętoduskiej w Lublinie.
Kamila Wrzesińska
-------
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
28.02.2016 r., niedziela, godz.19.00
Koncert „Polsko święta! Polsko wieczna!”
Wykonawcy:
Lucyna Bielska sopran
Marcin Obuchowski tenor
Zygmunt Skwierz trąbka
Robert Grudzień organy, piano
Anna Drela historyk, słowo wiążące
W programie:
komentarz historyczny, poezja oraz pieśni sakralne oraz patriotyczne "Żołnierzy Wyklętych".
Miejsce koncertu: Ojcowie Karmelici Kościół pw. św. Józefa, Lublin, ul. Świętoduska 14
Organizator: Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Patronat: Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Fundacja Niepodległości, Spotkania z Historią i Sztuką - Projekt autorski Roberta Grudnia.