mega888 ŚWIĘTO STRAŻY GRANICZNEJ Z UDZIAŁEM FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI

ŚWIĘTO STRAŻY GRANICZNEJ Z UDZIAŁEM FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI

Straz Graniczna Lubycza Krol orkiestra 2016 05 18Na zaproszenie Straży Granicznej – Oficerów Nadbużańskiego Oddziału – przedstawiciel Fundacji Niepodległości Jan Fedirko wziął udział w uroczystościach z okazji Święta Straży Granicznej w 25 rocznicę jej powołania. W tym roku centralne uroczystości Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odbyły się w Lubyczy Królewskiej z uwagi na nadanie tamtejszej Placówce SG imienia płk. Wojciecha Stanisława Wójcika. Wziął w nich udział Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek oraz przedstawiciele rodziny „najdzielniejszego z dzielnych” – jak mówił o patronie placówki gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz (notka biograficzna w linku poniżej). Uroczystości uświetniła orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej, przybyła z Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu. Odsłonięciu pamiątkowej tablicy ku czci patrona towarzyszył tzw. dzień otwarty – zwiedzanie placówki i prezentacja sprzętu. Można było obejrzeć Izbę Pamięci Polskich Formacji Pogranicznych, powstałą staraniem komendanta miejscowej Placówki ppłk SG Jacka Kozaka, który od lat zbiera eksponaty i prowadzi edukacyjną działalność patriotyczną w okolicy – przy wsparciu Fundacji Niepodległości.

Następnie w Zamościu na Rynku Wielkim Starego Miasta odbyły się centralne uroczystości święta Straży Granicznej z udziałem Komendanta Głównego Straży Granicznej ppłk SG Marka Łapińskiego. Poprzedziła je Msza św. w Katedrze. Podczas ceremonii na Rynku Wielkim płk Jacek Kozak, Komendant PSG w Lubyczy Królewskiej, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP, za swoją postawę i zaangażowanie w poszukiwania pomordowanych żołnierzy KOP oraz upamiętnienia miejsc pamięci narodowej na Kresach Wschodnich. Fundacja Niepodległości ma zaszczyt współpracować w także tym zakresie z płk. Jackiem Kozakiem i jego podwładnymi.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi relacjami z Lubyczy Królewskiej i Zamościa przygotowanymi przez Rzecznika Prasowego NOSG:

Tablica ku czci płk. Wojciecha Stanisława Wójcika

Straz Graniczna Lubycza Plk Wojcik tablica 2016 05 18