mega888 Lubelskie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego + zdjęcia

Lubelskie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego + zdjęcia

Po raz kolejny uczciliśmy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – „wojny jaruzelsko - polskiej”. Nie mogąc sobie poradzić z ruchem społecznym szerszym niż i tak ogromny związkowy - de facto narodowym, ale skupionym w i wokół NSZZ „Solidarność” komuniści wprowadzili (łamiąc nawet własne prawo) stan wojenny w PRL. Opresyjne władze PZPR niejako wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Moskwy wolały wystąpić zbrojnie przeciwko własnemu narodowi niż narazić się na utratę przywilejów. Słynne nomenklatura towarzysza „szmaciaka” wzmocniona niestety przez ten bezprecedensowy akt zdrady narodowej do całkiem niedawna trwała roszcząc sobie prawo do „rządu dusz” w III RP. Tegoroczne obchody mają właśnie również ten ważny aspekt przypomnienia iż to w dużej – decydującej mierze – właśnie ci zapomniani, spychani na margines, pokrzywdzeni (często niesamowicie brutalnie, wręcz okrutnie, całymi rodzinami) przez państwo polskie uczestnicy tamtych wydarzeń są warci wspomnienia (ci, którzy zginęli – a były ich setki) i przypomnienia. Wszyscy, którzy przeciwstawili się WRON-ie (Orła wrona nie pokona) mogą czuć się i są bohaterami naszej współczesności.

Lubelskie uroczyste obchody tej rocznicy zorganizował tradycyjnie Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” powołując Komitet Honorowy Obchodów. Doceniając zaangażowanie Fundacji Niepodległości w upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, zwłaszcza z najnowszych dziejów Polski zaproszono doń Prezesa Fundacji Przemysław Omieczyński. W jego skład weszli przedstawiciele władz wojewódzkich (samorządowych i państwowych), miejskich, Lubelskiego Oddz. IPN.

Większość wydarzeń miała miejsce w Świdniku, m.in. otwarcie wystawy IPN „586 dni stanu wojennego”, koncert zespołu „Forteca”. Kulminacją zaś była rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981 r. – szturm ZOMO na bramę zakładu WSK PZL Świdnik gdzie dokonano wówczas największej badajże w regionie tzw. pacyfikacji strajkującego zakładu. Plastyczne i autentyczne widowisko pokazywane było m.in. w TVP regionalnej i głównym wydaniu Wiadomości. Jak co roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pamiątkowe kalendarze (na 2017 r) „powielane” na oryginalnym sitodruku z okresu stanu wojennego przez Piotra Gawryszczaka (podziemnego drukarza z tamtego okresu).

Następnie w świdnickim kościele NMP Matki Kościoła odprawiono Mszę św. w intencji ofiar stanu wojennego.

W Lublinie tradycyjnie przedstawiciele ruchów i organizacji narodowych przemaszerowali przez centrum miasta pod tablicę pamiątkową poświęconą męczeńskiej śmierci ś.p. bł. ks. J. Popiełuszki. Tu również modlono się w intencji ofiar stanu wojennego, zapalono znicze i złożono biało-czerwone wieńce kwiatów.

W dniu 14 grudnia 2016 r. uroczystości będą kontynuowane w kościele powizytkowskim (godz. 17:00 – Koncert Pieśni Niepokornej a o 18. Msza św. po czym przemarsz pod siedzibę ZR NSZZ „S” przy ul. Królewskiej 3 i odsłonięcie tablicy poświęconej represjonowanym w stanie wojennym.

Obchody zakończą się w niedzielę 18 grudnia w Tarnogrodzie gdzie zostanie odprawiona Msza św., zaś na cmentarzu parafialnym oddana cześć przy grobie Józefa Gizy jednego z górników, którzy zginęli w noc stanu wojennego w górnośląskiej kopalni od kul ZOMO podczas zdobywania ich – rozpędzania strajku przez wojsko.

Pamiętajmy, aby zapalić każdego 13 grudnia o godz. 19:30 świecę w oknie i tłumaczyć kolejnym pokoleniom Polaków co ona upamiętnia i że symbolizuje zamach sił zła na naród jak chyba nigdy dotąd zjednoczony i zdeterminowany w walce o wolność i niezależność.

Jan Fedirko, FN, Świdnik-Lublin 13 XII 2016 r.