ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO - FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI NA DEFILADZIE W WARSZAWIE

 

20180506 06 135027 Biala Podlaska foto Maciej SzymczakPodczas Wielkiej Defilady Niepodległości, która odbędzie się w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2018 w Warszawie, uczestnicy uroczystości będą mogli podziwiać także historyczne pojazdy wojskowe w barwach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości. Pojazdom będą towarzyszyli rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – w mundurach i z wyposażeniem oraz uzbrojeniem polskich żołnierzy jednostek 2 Korpusu Polskiego, walczących pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech (m.in. w Bitwie o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię). Głównym konslutantem komponentu historycznych pojazdów wojskowych na Wielkiej Defiladzie Niepodległości w dniu 15 sierpnia 2018 jest płk Tomasz Ogrodniczuk, kierujący Muzeum Broni Pancerniej w Poznaniu.

W części historycznej Wielkiej Defilady Niepodległości wezmą udział także ułani Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1.Pułku Ułanów Krechowieckich, którzy stanowią szwadron reprezentacyjny Fundacji Niepodległości w Lublinie.

Prezes Fundacji Niepodległości – Przemysław Omieczyński:
– Od dziesięciu lat Fundacja Niepodległości stara się wspierać budowanie pamięci historycznej w naszym kraju. Ważnym jej elementem jest przypominanie o chlubnych tradycjach polskiego oręża. Z tym większą satysfakcją bierzemy udział w oprawie centralnych uroczystości Święta Wojska Polskiego i Wielkiej Defiladzie Niepodległości – prezentując sprzęt i uzbrojenie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wiemy że oryginalny historyczny sprzęt wojskowy doskonale przemawia do wyobraźni widowni, co pozwala takie spotkania zamienić w żywą lekcję historii. W opraciu o nasze wieloletnie doświadczenie i stale rozbudowywaną kolekcję, planujemy jeszcze w tym roku otworzenie Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.

Krzysztof Bielak – Członek Zarządu Fundacji Niepodległości, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej:
– Nasi rekonstruktorzy mieli okazję przeprowadzić w maju tego roku lekcję historii na polu Bitwy o Monte Cassino dla uczniów z lubelskich szkół. Brali także udział w oprawie oficjalnych uroczystości. Dziś te same pojazdy, które prezentowaliśmy na Monte Cassino w 74. rocznicę tamtego historycznego zwycięstwa Polaków – udostępniamy uczestnikom centralnych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Traktujemy to jako wyraz naszego hołdu dla wysiłku wojennego Polaków, walczących o Niepodległą na wszystkich frontach II wojny światowej.

Fundacja Niepodległości, odpowiadając na zaproszenie Ministerstwa Obrony Narodowej – organizatora centralnych uroczystości Święta Wojska Polskiego – zaprezentuje podczas tej wyjątkowej defilady następujące historyczne pojazdy:
* Willys Ford GPW - z 5 Kresowej Dywizji Piechoty 2 Korpusu Polskiego z załogą w mundurach różnych formacji 2 Korpusu (załoga pojazdu: 4 ludzi)
* Wóz opancerzony Scout Car M3 - w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego, załoga: ułani 15 Pułku oraz piechota z 5 Kresowej Dywizji Piechoty, (załoga na pojeździe: 6 ludzi) 
* Daimler Dingo - opancerzony samochód zwiadowczy produkcji brytyjskiej, o nazwie bocznej "Nadzieja", w barwach Dowództwa 2 Korpusu Polskiego (załoga: 2 ludzi - strzelec i radiotelegrafista),
* Dodge Wc-52 - półciężarówka, zaadaptowana dla służby sanitarnej 2 Korpusu Polskiego (załoga: łącznie 8 osób ze służby sanitarnej i piechoty 2. Korpusu)

– na zdjęciu: Opancerzony Scout Car M3 - w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich 2KP - na defiladzie towarzyszącej zaprzysiężeniu żołnierzy 23 batalionu lekkiej piechoty 2 Lubelskiej Brygady Obrobny Terytorialnej w Białej Podlaskiej

Więcej zdjęć z defilady w zakładce Multimedia/Galeria - http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/galeria/1998-swieto-wp-fundacja-niepodleglosci-na-defiladzie-w-warszawie

tekst i foto: Maciej Szymczak

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...