mega888 "25 lat wolności" bez Solidarności

"25 lat wolności" bez Solidarności

Międzynarodowe grono z najwyższego topu „koronowanych głów” w Warszawie, śmietanka towarzyska na lubelskim Zamku, mainstream z urzędowo przypiętym uśmiechem i zdawałoby się, że ćwierć wieku niekończącego się pasma sukcesów. Tylko dlaczego twórców tego sukcesu NSZZ „Solidarność” pozostawiono na boku.

W demokracji należy a nawet trzeba się różnić, ale w chwilach ważnych i uroczystych wznieść się ponad podziały. Dlaczego dzisiaj pomimo zgłaszania się, deklaracji włączenia się w obchody, wręcz próśb o oficjalne uczestnictwo dla twórców przełomu 1989 roku zabrakło miejsca w oficjalnych ogólnopaństwowych i lokalnych uroczystościach. Te retoryczne pytania postawił w historycznym dniu 4 czerwca w 25 lecie tzw. 35% wyborów do Sejmu (i 100% wolnych do tworzonego Senatu) Marian Król Przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
To ten związek ikona polskiej walki o wolność i demokrację końca XX wieku zorganizował społeczne uroczystości z powodu wspomnianego wykluczenia przez obecne władze szerokich środowisk społecznych związanych m.in. z Solidarnością. Odbyły się one pod Krzyżem Wdzięczności (pomnikiem upamiętniającym Lubelski Lipiec 1980 r.) przy Drodze Męczenników Majdanka. Wśród licznych pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całej Lubelszczyzny stawiła się delegacja Fundacji Niepodległości na czele z Wiceprezesem Piotrem Gawryszczakiem. W płomieniu zapalanych tradycyjnie przez Fundację zniczy zastanawialiśmy się, czy sami nie daliśmy sobie założyć dziś takich - może bardziej niewidzialnych - pęt niż jak te rozerwane przez robotnika na pomniku łańcuchy okowów.
Tak czy inaczej w ten symboliczny sposób uczciliśmy wszystkich tych, którzy oddali wiele nie tylko w latach osiemdziesiątych ledwo co minionego wieku dla wolności Polski, a dzisiaj nie tylko nie są wpuszczani na salony, ale cierpią zapomnienie, a niejednokrotnie i ubóstwo.
Mamy Was we wdzięcznej pamięci, a Ojczyzna tych zasług nie zapomni – naród wcześniej czy później upomni się o szacunek dla prawdziwych twórców niepodległości!
Zobacz Galerię
JF (FN)