mega888 ODEZWA LUBELSKIEJ SOLIDARNOŚCI

ODEZWA LUBELSKIEJ SOLIDARNOŚCI

2022 VIII 31 bis  2022 VIII 31 bis 34 361x550

Zarząd Regionu Środkowo Wschodniego NSZZ Solidarność wyraził swoje stanowisko – w zasadzie wydał odezwę – w Dniu Wolności i Solidarności. W całości przytaczamy je poniżej – w rozwinięciu tej informacji. Natomiast warto tu podkreślić kończący je akcent solidarności międzynarodowej – z walczącą z mosklaską agresja Ukrainą: „Dziś ponownie stajemy wobec zagrożeń płynących zza wschodniej granicy, ze strony Federacji Rosyjskiej. 42 lata temu walczyliśmy z terrorem Związku Sowieckiego, a obecnie jesteśmy zobowiązani do wsparcia walk naszych sąsiadów, Ukraińców, walczących z najeźdźcą – spadkobiercą sowieckich, totalitarnych metod perswazji. (…) Jednocześnie wyrażamy naszą solidarność i pełne wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy dzielnie bronią swojej wolności i suwerenności. Zarząd Regionu”. Tak oto niejako klamrą lubelska Solidarność spięła swą historię, ale i nasze najnowsze dzieje. Od sławnego „Przesłania do ludzi pracy Europy środkowo-wschodniej” podczas I Zjazdu Solidarności w Gdański 1981 r. po dzisiejszą sytuacje na arenie nie tylko Europy. Dziękujemy Solidarności za stałość i aktualność jej przesłania. Po raz kolejny dowiedliście, że jak u początków w latach 80-tych XX w jesteście ruchem nie tylko związkowym, ale i obywatelskim – narodowym.

Fotorelacja z obchodów rocznicy 31 sierpnia w Lublinie autorstwa Jana Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2593-lublin-dzien-wolnosci-i-solidarnosci

2022 VIII 31 1 1

2022 VIII 31 2

Tekst i foto Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, Lublin 20 VI 2022 r.