mega888 Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - dzień pierwszy

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - dzień pierwszy

Za nami pierwszy, bardzo intensywny, dzień Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Od rana w Sali Teatru Miejskiego w Gdyni trwały pokazy konkursowe.

Jako pierwszy pokazany został film Ewy Szakalickiej „Wyrok śmierci" który był dodatkiem do „Kwarty" 2(7)2013. Duże wrażenie na widzach zrobił film „Wygrane życie łączniczki" w reżyserii Marka Widarskiego będący przejmującą relacją kobiety, która w 1944 była łączniczką w Powstaniu Warszawskim. Jak bardzo ważna jest umiejętność opowiedzenia językiem filmu opowieści pokazał następny film pt „Kapelan Wyklęty". Autorzy: Bernadeta i Piotr Grabowscy pokazali wspaniałą postać ks. Władysława Gurgacza, kapelana oddziały antykomunistycznego podziemia na Podhalu. Jednak opowieść ta była bardzo opowiedziana bardzo sucho i górnolotnie pozostawiła duży niedosyt. W porannej edycji obejrzeliśmy jeszcze film „Żołnierze Wyklęci – Jerzy Woźniak" Sławomira R. Górskiego.

Po konferencji prasowej, prowadzonej przez Krzysztofa Ziemca, Odbyły się kolejne pokazy filmów. Szczególną uwagę zwrócił film „Było sobie miasteczko" w reżyserii Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego. Jest to opowieść o przedwojennym Kisielinie na Wołyniu i dramatycznych wydarzeniach z 1943. Podstawą była książka pod tym samym tytułem autorstwa Włodzimierza Dębskiego.

Ważnym elementem Festiwalu są zawsze panele dyskusyjne. W pierwszym, omawiającym różnorodność formacji zbrojnych podziemia antykomunistycznego po 1944 wzięła udział miedzy innymi p. Weronika Sebastianowicz z Grodna oraz Józef Bandzo osobisty „ochroniarz" „Łupaszki". Tradycyjnie atmosferę „podgrzał" panel pt Jak prawdę historyczną przekładać na język filmu. Postaramy się umieścić pełny zapis wideo panelu na naszej stronie.

Pokaz premierowego filmu „Klamra" w reżyserii Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha zakończył część konkursową pierwszego dnia.

Wieczorem odbyła się gala otwarcia Festiwalu prowadzona przez Maję Barełkowsą i Piotra Ziemca. Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. W czasie gali wręczono nagrodę „Platynowy Opornik" prof. Grzegorzowi Królikiewiczowi za całokształt twórczości. Publiczność nagrodziła laureata owacją na stojąco. Pokazano również film zrealizowany w łódzkiej Szkole Filmowej pt „Anna Proletariuszka". Był to pierwszy film o Annie Walentynowicz i co ciekawe został dokończony już w czasie trwania stanu wojennego. Akcentem artystycznym Gali były występy artystów: znanego już z lubelskiej retrospektywy Pawła Ruszkowskiego oraz Lecha Makowieckiego.

Po zakończeniu Gali odbył się pozakonkursowy pokaz filmu Grzegorza Królikiewicza „Kern" opowiadający losy Andrzeja Kerna, zmarłego w 2007 działacza opozycji, adwokata, marszałka Sejmu, którego karierę polityczną złamała medialna nagonka w latach dziewięćdziesiątych dotycząca jego córki.

Po ostanim seansie długo jeszcze trwały dyskusje i rozmowy w foyer gościnnego Teatru Miejskiego.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...