mega888 Blok historyczny w Gimnazjum nr 12 w Lublinie

Blok historyczny w Gimnazjum nr 12 w Lublinie

16 grudnia br. na zaproszenie dyrekcji Gimnazjum nr 12 w Lublinie grupa pracowników Fundacji Niepodległości przygotowała Blok historyczny dla młodzieży. Program Bloku wpisywał się w dobiegający powoli do końca ogólnopolski projekt FN ,,2013 – Rok Żołnierzy Wyklętych". W szkolnej auli zgromadzili się uczniowie wszystkich klas gimnazjum.

Po powitaniu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się kombatanci Armii Krajowej p. Maria Krasnodębska i p. Leszek Guz spotkanie rozpoczęła prelekcja Barbary Oratowskiej pracownika Muzeum Martyrologii ,,Pod Zegarem", która wprowadziła słuchaczy w realia wojennej okupacji Lublina. Po prelekcji wyemitowano fragment filmu - Miałam szczęśliwe życie - o jednej z bohaterek tamtego czasu, gen. Elżbiecie Zawackiej, kurierce Komendy Głównej AK. Po emisji filmu o swoich wojennych przeżyciach opowiedziała Maria Krasnodębska, łączniczka Armii Krajowej z Lublina, odznaczona przez Instytut Yad Vashem Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ofiarną działalność na rzecz ratowania Polaków żydowskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej. Finałem Bloku historycznego był spektakl rekonstruujący przesłuchanie Zofii Pelczarskiej (1897-1944), pierwszej kobiety, żołnierza AK, na której wykonano wyrok śmierci. Zofia Pelczarska, przedwojenna nauczycielka i dyrektorka Szkoły Powszechnej nr 12 (dziś Gimnazjum o tym samym numerze) w czasie okupacji była jedną z pierwszych organizatorek Wojskowej Służby Kobiet, ofiarnie wspomagającej działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś dyrekcja szkoły stara się o nadanie dzisiejszej placówce imienia bohaterskiej nauczycielki.

Spektakl przygotowany przez pracowników FN był już przedstawiany szerokiej publiczności podczas październikowego Tygodnia Niepokornych w Domu Kultury LSM. Jego tematem jest proces przesłuchania Zofii Pelczarskiej odtworzony na bazie materiałów zgromadzonych w Lubelskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. W spektaklu udział wzięli: Ela Lisowska (Zofia Pelczarska), Anna Niewiadoma (współwięźniarka), Piotr Gawryszczak (major NKWD), Piotr Chęć (porucznik Urzędu Bezpieczeństwa), Sebastian Chwiejczak (strażnik więzienny) oraz Paweł Żalicki (egzekutor). Kamerą fundacyjną operował Witołd Hrabia Warakomski, dzięki któremu będziecie mogli Państwo niedługo obejrzeć spektakl na stronie internetowej FN.

Rekonstrukcja przesłuchania Zofii Pelczarskiej była finałem półtoragodzinnego Bloku historycznego.

Jacek Bury / FN

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)



Logo sklep



Nagroda Prezydenta RP 200



GEH



Bohater NKD



rok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...