Trzeci maja w Kałkowie

 Trzeciego maja 2012 roku, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski-Matki Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie Godowie odprawiona została uroczysta Suma w intencji Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II RP. Modlono się również w intencji Ukraińców którzy nie bacząc na własne bezpieczeństwo, ratowali Polaków.

W nabożeństwie koncelebrowanym pod przewodnictwem ks. Andrzeja Wróblewskiego, uczestniczył również ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski z Krakowa.

Msze Św. rozpoczął ks. Czesław Wala Kustosz Sanktuarium i wielki przyjaciel Wołyniaków. Przypomniał o Konstytucji 3 Maja i jej znaczeniu dla historii Polski, oraz o Święcie MB Królowej Polski.

Następnie Andrzej Karłowicz z lubelskiego Środowiska 27 WDP AK powiedział o rzezi Polaków na Wołyniu i o roli wielu Ukraińców, którzy ratowali im życie. Przypomniał, że za pomoc udzielaną mordowanym, sami ginęli z rak band UPA. W swoim wystąpieniu A. Karłowicz cytował fragmenty wspomnień p. Sabiny Królikowskiej uratowanej przez Ukrainkę, której bracia byli w UPA. Na koniec swojego wystąpienia przypomniał o przypadających dwóch rocznicach: 10 rocznicy poświecenia Oratorium Męczenników Wołynia i 27 WDP AK /3.05.2002/, oraz 10 rocznicy śmierci jej pomysłodawcy i organizatora- śp. Leona Karłowicza.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz  Zalewski. Przypomniał wiernym o Ślubach Lwowskich króla Jana Kazimierza, uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Przypomniał również o ludobójstwie na Kresach Wschodnich II RP dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach, Żydach, Czechach i Ormianach.. Zaakcentował także fakt, że mordów dokonali obywatele polscy na obywatelach polskich w wyniku czego okrutną śmierć poniosło ok. 150 000 ludzi.

Po zakończonej Mszy Świętej wierni wraz z księżmi udali się procesjonalnie, przy dźwiękach orkiestry dętej z Nowin k/ Kielc, do Golgoty. Tam ks. Isakowicz Zalewski poświęcił tablicę poświęconą Ukraińcom którzy ratowali Polaków. Tablica została odsłonięta przez braci Eugeniusza i Antoniego Mariańskich, żołnierzy 27 WDP AK i jej współfdundatorów. Tablica powstała również dzięki pomocy Fundacji Niepodległości w Lublinie, za co, jako spadkobierca tradycji wołyńskich serdecznie dziękuję.

Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy zostali zaproszeni przez ks. Czesława Walę na wspólny obiad.

                                                                                              Andrzej Karłowicz

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...