SPOTKANIE Z HISTORIĄ NA PL.TEATRALNYM W LUBLINIE - "WALCZYLI NA WSZYSTKICH FRONTACH"

Fundacja Niepodleglosci pojazd M3A1 Scout Car 2014 08 15 1728 Lublin foto Maciej Szymczak wwwW sobotę 28 września 2019 r, w godzinach 09:00 – 18:00 na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się ekspozycja historycznych pojazdów wojskowych w barwach jednostek Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z kolekcji Fundacji Niepodległości. Pojazdom towarzyszyć będą rekonstruktorzy w mundurach i z wyposażeniem żołnierzy 2.Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (walczącego we Włoszech, między innymi w Bitwie o Monte Cassino) oraz 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka (walczącej w północnej Europie, od Normandii po zdobycie niemieckiego Wilhelmshaven).
Plenerowa ekspozycja historycznych pojazdów jest organizowana przez Fundację Niepodległości we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, w miesiącu w którym przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości:
– Fundacja Niepodległości, która prezentuje pojazdy, pragnie w ten sposób przypomnieć wysiłek wojenny i ofiarę polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny o wolność Ojczyzny – w miesiącu, w którym obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jesteśmy wdzięczni Panu Marszałkowi Województwa Lubelskiego Jarosławowi Stawiarskiemu i Centrum Spotkania Kultur za współpracę w budowaniu pamięci historycznej.
Ojczyzna nasza jest najwyższym dobrem, a winni Jej jesteśmy troskę i obronę niepodległości. Nasza ekspozycja podkreśla fakt, że pomimo klęski militarnej we Wrześniu 1939 roku, polscy żołnierze nie złożyli broni i kontynuowali walkę o wolną Polskę na wszystkich forntach II wojny światowej. Odwiedzający naszą wystawę będą mogli zobaczyć pojazdy z chwalebnego szlaku bojowego Polaków – spod Monte Cassino w Italii, czy spod normandzkiego Falaise.

Uwaga: Z uwagi na zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej zachęcamy Gości, pragnących zwiedzić naszą wystawę do spaceru na Plac Teatralny od str. ul. Marii Curie-Skłodowskiej albo od strony Krakowskiego Przedmieścia. Najbliższy funkcjonalny przystanek MPK będzie zlokalizowany na ul, Leszczyńskiego (dojście ul, Wieniawską i Krakowskim Przedmieściem). Zmiany w trasach MPK opublikowano pod linkiem [kliknij tutaj].

Fotorelacja z wydarzenia na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2181-spotkanie-z-historia-na-pl-teatralnym-w-lublinie

Krzysztof Bielak, szef rekonstruktorskiej Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości
– Nasi rekonstuktorzy będą towarzyszyli pojazdom w mundurach i z wyposażeniem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Niejednokrotnie są to oryginalne elementy wyposażenia i broń, oczywiscie odpowienio zabezpieczona. Misją Fundacji Niepodległości jest budowanie żywej pamięci historycznej – dlatego odwiedzającym naszą ekspozycję nie tylko służymy informacjami o sprzęcie, ale też zapraszamy do obejrzenia go z bliska. Naszych pojazdów można dotykać, wejść do środka – by poczuć żołnierską dolę naszych bohaterskich poprzedników. Takie spotkanie będzie żywą lekcją historii. Ekspozycja ta jest mobilnym elementem Muzeum Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które Fundacja Niepodległości tworzy w Lublinie.

Wykaz historycznych pojazdów wojskowych z kolekcji Fundacji Niepodległości, prezentowanych na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w dniu 27 września 2019 r.:
[uwaga: dwa pojazdy czasowo opuszczą ekspozycję w godz.11:00 - 13:30, by wziąć udział w oprawie przysięgi żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” na Placu Zamkowym w Lublinie]

• Willys Ford GPW „Jeep” – w barwach 5 Kresowej Dywizji Piechoty,
• White „Scout Car” (n/z) – pancerny wóz dowódcy z 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego
• Ciężarówka GMC – w barwach 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył słynny Miś Wojtek
• Dodge WC52 – ciężarówka 3/4 t, pojazd sanitarny – w barwach 1 Dywizji Pancernej
• M16A2 MGMC „Half-Track” – półgąsienicowy transporter opancerzony z przeciwlotniczą baterią
4 najcięższych karabinów maszynowych kal 12,7mm (zneutralizowane) – w barwach 1 Dywizji
Pancernej
• Armata przeciwlotnicza Bofors 40 mm (zneutralizowana) – w barwach 1 Dywizji Pancernej
• Royal Enfield WD/C 350 – motocykl łączników i gońców – w barwach 1 Dywizji Pancernej

 

Fundacja Niepodleglosci pojazd M3A1 Scout Car 2014 08 15 1728 Lublin foto Maciej Szymczak www

2018 09 23 armata plot Bofors 2713 Fundacja Niepodleglosci foto Maciej Szymczak

 

Fundacja Niepodleglosci pojazd Half Track M16MGMC 0218 www

 

Fundacja Niepodleglosci pojazd 1 Jeep FordGPW defilada 2014 08 15 1776 foto Maciej Szymczak 1600 pix

 

Fundacja Niepodleglosci pojazd GMC 2016 05 03 Lublin Pl Litewski foto Maciej Szymczak www

 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...