mega888 ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI ROCZNICY PROKLAMOWANIA NIEPODLEGŁOŚCI UKRAINY

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI ROCZNICY PROKLAMOWANIA NIEPODLEGŁOŚCI UKRAINY

 logo pl small

Towarzystwo Ukraińskie we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Miastem Lublin zapraszają na uroczystość w rocznicę proklamowania Niepodległości Ukrainy w 1991 r. Wydarzenie będzie miało miejsce w środę 24 sierpnia 2022 roku, o godz. 11:00 pod pomnikiem żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej (tzw. Petlurowców) na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej w Lublinie.
Uczczenie Dnia Niepodległości Ukrainy nabiera szczególnego wymiaru w obliczu trwającej od 2014 roku agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie, a od pół roku tzw. pełnowymiarowej (w pełnej skali) inwazji, której celem jest zniszczenie państwa i narodu ukraińskiego. Lubelską tradycją jest uczczenie rocznicy proklamowania Niepodległości Ukrainy przy grobach żołnierzy ukraińskich, którzy przed ponad stu laty walczyli o niepodległość Ukrainy, dając świadectwo polsko-ukraińskiego braterstwa broni.
Jak co roku, również ze swej strony zapraszamy organizacje obywatelskie oraz mieszkańców Lublina do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

Pełen program wydarzeń zaplanowanych z okazji tego święta w Lublinie – za Rzecznik Prasową Prezydenta Miasta Lublin - poniżej:

 

Szanowni Państwo,
w 31. rocznicę proklamowania przez Ukrainę niepodległości, w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, a także podkreślające partnerskie relacje łączące nasze miasto z sąsiadem zza wschodniej granicy. W programie obchodów, które odbędą się 24 sierpnia m.in. podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu. Od momentu wybuchu wojny w lutym tego roku, Miasto aktywnie i na wielu polach wspiera obywateli Ukrainy szukających w Lublinie schronienia przez działaniami wojennymi.

– „Akt Niezależności Ukrainy”, proklamowany ponad 30 lat temu, stał się fundamentem do budowania państwa nie tylko niepodległego, ale też otwartego na dobrosąsiedzkie relacje z Polską. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci zacieśniamy więzi partnerskiej współpracy na wielu płaszczyznach instytucjonalnych, ale też pielęgnujemy relacje przyjacielskie. W obliczu kolejnej fali agresji solidaryzujemy się z Ukraińcami walczącymi o wolność i demokrację - idee, które są nam szczególnie bliskie. W te trudne dni udzielamy pomocy humanitarnej naszym miastom partnerskim oraz tysiącom uchodźców, którzy w Lublinie znaleźli bezpieczne schronienie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W najbliższą środę (24 sierpnia) o godz. 12.00, nastąpi podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu, z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie. Po uroczystości, przed Ratuszem wystąpią stypendyści Programu Stypendiów Rozwoju Stowarzyszenia Homo Faber: Yeva Kutsevil (wokal) oraz chór dziecięcy i młodzieżowy pod batutą Halyny Navrotskiej.

Program obchodów z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy:
11:00 – złożenie wieńców przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej w Lublinie. Uroczystość organizowana jest przez Towarzystwo Ukraińskie we współpracy z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Miastem Lublin;
12:00 – podniesienie flag Polski i Ukrainy na lubelskim Ratuszu z udziałem Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie;
18:00 – Boska Liturgia w Dniu Niepodległości w języku ukraińskim w kościele św. Jozafata, przy ul. Zielonej 3;
19:00 – spotkanie na Placu Litewskim, podczas którego między innymi odśpiewany będzie hymn narodowy Ukrainy i utworzony łańcuch solidarności, organizatorem jest Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza;
19:30 – projekcja filmów krótkometrażowych projektu multimedialnego „Ukrainer" przedstawiających miasta ukraińskie takie jak Mariupol, Siewierodoneck czy Chersoń przed okupacją oraz filmu „Kultura vs wojna - badania terenowe nad wartością kultury w czasie wojny” przygotowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Filmy prezentowane będą w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie.
Z pozdrowieniami,
Katarzyna Duma
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...