PROMOCJA PATRIOTYZMU GOSPODARCZEGO
Fundacja Niepodległości prowadzi, z dofinansowaniem ze środków budżetu państwa – w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” – projekt nr rej NdS/550914/2022/2022 pt. „Badania i upowszechnienie nowatorskich dokonań gospodarczych i społecznych Spółki Gazolina w II Rzeczypospolitej Polskiej”. Obecnie trwa faza badawcza projektu, w której digitalizowane są zachowane archiwalia związane z przedmiotem projektu.
„Gazolina SA” powstała na bazie spółki powołanej do życia w roku 1912 w Zagłębiu Drohobyckim przez Mariana Wieleżyńskiego i Władysława Szaynoka, dla wykorzystania gazu ziemnego do celów gospodarczych i przemysłowych. Było to wtedy przedsiewzięcie pionierskie – do tamtej pory gaz ziemny, towarzyszący odwiertom ropy naftowej, był niebezpiecznym, wybuchowym odpadem. Twórcy „Gazoliny” jako pierwsi w Europie skroplili przemysłowo gaz ziemny i przesłali go zbudowanym przez siebie gazociągiem. Wkrótce rozbudowana sieć gazociągów pozwoliła na uruchomienie gazowych elektrowni (Lwów) i przetwarzanie gazu ziemnego w inne produkty.
Od początku swej działalności, zgodnie z inetncją założycieli, spółka była przedsiębiorstwem pozostającym w
polskich rękach – dla ochrony przed przejęciem przez obcy kapitał, twórcy spółki oparli ją na unikalnym w tamtych latach akcjonariacie pracowniczym, w myśl idei Mariana Wieleżyńskiego ujętej w haśle: „Wspólna praca, wspólny plon”.