mega888 GRUPA EDUKACJI HISTORYCZNEJ W TOBRUKU

GRUPA EDUKACJI HISTORYCZNEJ W TOBRUKU

2023_VI_10_Tobruk_3_640x427.jpgIPN w ramach Przystanku Żywej Historii w dniach 9–11 czerwca 2023 na Pustyni Błędowskiej zorganizował rekonstrukcje „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności. Tobruk 1941”. Jak podaje Instytut pamięci Narodowej na Pustynię Błędowską (w gminie Klucze) przybyło 160 rekonstruktorów, którzy odtwarzali dla widzów formacje polskie, angielskie, australijskie, francuskie, niemieckie i włoskie, walczące w Afryce Północnej oraz na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych w latach 1940–1943. Zaprezentowano m.in. mundury i wyposażenie wojsk walczących pod Tobrukiem, pojazdy pancerne i terenowe. Wśród nich znalazł się również Daimler „Dingo” – opancerzony wóz zwiadowczy z Muzeum Polskich Sił Zbrojnych Fundacji Niepodległości w Lublinie. Towarzyszyli mu nasi rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej opiekujący się na co dzień muzeum.
Widowisko historyczne „Tobruk 1941” nawiązuje do długotrwałej obrony tego libijskiego miasta, trwającej od 10 kwietnia do 27 listopada 1941 r. podczas kampanii afrykańskiej II wojny światowej. Przez siedem miesięcy obrońcy twierdzy – Brytyjczycy, Hindusi, Australijczycy, Nowozelandczycy oraz Polacy, Czesi i Słowacy odpierali ataki armii włoskiej i niemieckiej. Obrońcy przeszli do historii jako „Szczury Tobruku”.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie przedstawiło najciekawsze propozycje edukacyjne i zapoznało publiczność ze sztandarowym projektem IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” dokumentującym wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Integralną część projektu stanowi wystawa IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Informacja za: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/186163,Szlaki-Nadziei-Odyseja-Wolnosci-Tobruk-1941-Przystanek-Zywej-Historii-na-Pustyni.html?search=438793

Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie upamiętania czyn zbrojny Polaków z okresu II wojny światowej walczących za Ojczyznę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Dotyczy to przede wszystkim II Korpusu Polskiego gen. Wł. Andersa oraz 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka, w których barwach eksponujemy oryginalne pojazdy bojowe.
Muzeum prowadzi Fundacja Niepodległości, zaś na co dzień opiekuje się nim jej Grupa Edukacji Historycznej.

2023_VI_10_Tobruk_1_640x427.jpg

2023_VI_10_Tobruk_2_640x427.jpg