mega888 KONTYNUACJA DZIEDZICTWA KAWALERII

KONTYNUACJA DZIEDZICTWA KAWALERII

HRU final 01Wachmistrz Kawalerii Ochotniczej Artur Brzozowski (n/z pierwszy z lewej) z Zamościa, jeżdżący w barwach 9.Pułku Ułanów Małopolskich, uzyskał najwyższą lokatę w Memoriale rtm. Michała Radzimińskiego rozgrywanym w niedzielę 9 lipca 2023 na festynowych terenach w Łotszynach w ramach dwudniowego IX Święta Strzelca Konnego w Gminie Hrubieszów. Zawodnicy rywalizowali w skokach przez przeszkody oraz w konkursie władania lancą i szablą konno. Zwycięzca otrzymał nagrodę w postaci vouchera na tradycyjny rząd koński, ufundowaną przez Wójta Gminy Hrubieszów Tomasza Zająca. Wydarzenie upamiętniało 2.Pułk Strzelców Konnych stacjonujący w latach II RP w Hrubieszowie. W uroczystości, wieńczącej rywalizację kawalerzystów w oprawie patriotycznego pikniku, wzięli także udział: Maria Ciesielczuk, córka rtm. Michała Radzimińskiego (szefa wyszkolenia jeździeckiego 2.Pułku Strzelców Konnych), Maciej Szymczak – członek zarządu Fundacji Niepodległości oraz płk Robert Kasperczuk – Dowódca 19.Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która strzegąc wschodniej granicy Polski wdraża tam program służby patroli konnych.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając.
Partnerami wydarzenia „IX Święto Strzelca Konnego” byli: Województwo Lubelskie, Grupa Azoty Puławy S.A., PGE Dystrybucja S.A. i Terenowe Koło Hodowców Koni w Hrubieszowie.
Wydarzenie „IX Święto Strzelca Konnego” brało udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja potencjału obronnego i sprzętu wojskowego jednostek Sił Zbrojnych RP broniących naszej wschodniej granicy: 18 "Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej: czołg Leopard 2A5 (1.Warszawskiej Brygady Pancernej), transporter opancerzony Rosomak (19.Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej), transporter opancerzony Rosomak z pociskami przeciwpancernymi Spike oraz samobieżny moździerz 120 mm RAK (21.Brygady Strzelców Podhalańskich), Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Poprad (18.Pułku Przeciwlotniczego ). Swój sprzęt zaprezentowali także zwiadowcy z 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz terytorialsi z 19.Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na zakończenie cermonii nagrodowej kawalerzyści rywalizujący podczas IX Święta Strzelca Konnego wykonali rundę honorową wokół pojazdów wojskowych salutując żołnierzom nowczesnych Sił Zbrojnych RP.

foto: Iwona Burdzanowska/ Fundacja Niepodległości

HRU szabla 03