mega888 GODZINA „W” 79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

GODZINA „W” 79. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1_VIII_W_-wa.png

Fotorelacja z wydarzenia (Pl. Litewskiego) aut. J. Fedirko na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2755-lubelskie-uroczystosci-79-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego

Program - i nie tylko - lubelskich obchodów na które serdecznie zapraszamy poniżej:

prgrm._Godz._W_w_L-nie_1_VIII_23.png 

zaprosz._Godz._W_w_L-nie_1_VIII_23.jpg 

 org._Godz._W_w_L-nie_1_VIII_23.png

 Curzio Malaparte o Niemcach - w "Kaputt": 

" - Czy to prawda, że Niemcy są tak niesłychanie okrutni.
- Ich okrucieństwo wynika ze strachu – są wprost chorzy ze strachu.
To chory naród ein krankes Volk.
Boją się wszystkiego i wszystkich, zabijają i niszczą ze strachu.
Nie znaczy to, że się bali śmierci: żaden Niemiec, mężczyzna ani kobieta, starzec ani dziecko, nie boi sie śmierci. Ani też nie boją się cierpienia. W pewnym sensie można powiedzieć, że oni lubią cierpienie. Ale boją się wszystkiego co jest żywe, wszystkiego co żyje wokół nich, a także wszystkiego, co się od nich różni. Choroba na którą cierpą jest bardzo tajemnicza. Najwięcej boją się istot słabych, bezbronnych, chorych, kobiet, dzieci. Boją się też starców.
(s.21)

Niemiec nie odczuwa strachu przed człowiekiem silnym, człowiekiem uzbrojonym, który go atakuje śmiało, dotrzymuje mu placu. Niemiec natomiast boi się natomiast bezbronnych, słabych, chorych. (...) w Polsce – podczas wojny – w całej swej złożoności objawił się chorobliwy, niemęski charakter tego lęku. Strach jest tym co skłania niemca do okrucieństwa, do czynów zimno, metodycznie, naukowo okrutnych. Strach przed uciskanymi, bezbronnymi, chorymi, strach przed starcami, kobietami, dziećmi, strach przed Żydami. I choćby nie wiem jak niemiec starał się ukryć ten tajemny lęk, zawsze coś zmusi go do mówienia o tym, i to zawsze w najmniej odpowiednich momentach... z podświadomej potrzeby przekonania samego siebie, że się nie boi – dość, że niemiec odsłania się, pozwala sobie mówić o głodzie, o egzekucjach i masakrach z jakąś niezdrową satysfakcją, przez którą przebija nie tylko uraza, zazdrość, odtrącona miłość, ale i żałosny, zdumiewający pęd do upodlenia.
W tych uciśnionych, chorych, słabych , bezdomnych, w starcach, kobietach i dzieciach Niemcy wyczuwają jakieś utajone dostojeństwo, którego sie boją i zazdroszczą ... i biorą za to odwet.
W arogancji i brutalności Niemca jest jakieś pragnienie upokorzenia, w jego okrucieństwie – głęboko tkwiąca potrzeba samooczerniania, w jego niepojętym strachu – furia upodlenia." (s.121)

(Wyd. IV, W-wa MMXXI, GW Foksal, Wyd. ab)

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...