75. ROCZNICA ZAMORDOWANIA MJR. CC. HIERONIMA DEKUTOWSKIEGO PS. „ZAPORA”
Do boju ich parła ochota.
I zawsze zwycięstwo musiało ich być,
Bo to jest „Zapory” piechota.
Tym fragmentem Marszu Zaporczyków (całość poniżej w rozwinięciu tej informacji) przypominamy o lubelskich obchodach 75. rocznicy śmierci - mordu w ubeckiej katowni - legendy podziemia na Lubelszczyźnie mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego podkomendnych Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. W Warszawie wraz z „Zaporą” 7 marca 1949 r. w mokotowskim więzieniu stracono sześciu oficerów - jego podkomendnych: kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”, por. Jerzego Miatkowskiego ps. „Zawada”, por. Ryszarda Grońskiego ps. „Żbik”, por. Edmunda Tudruja ps. „Mundek”, por. Tadeusza Pelaka ps. „Junak”, por. Arkadiusza Wasilewskiego ps. „Biały”.
Doczesne szczątki bohatera spoczęły w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych – pomniku znajdującym się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, wraz z wielu innymi zamordowanymi i porzuconymi na tzw. „Łączce”.
Biogram mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” poniżej.
W najbliższy czwartek 7 marca w Lublinie uczczona zostanie pamięć tych Bohaterów. Program obchodów poniżej (w rozwinięciu na tej stronie).
Kilka zdjęć (aut. J. Fedirko) z wydarzenia poniżej:
Program obchodów w Lublinie:
7 marca czwartek
11:00 – Msza św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego podkomendnych w kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Aleje Racławickie 20)
ok. 12:20 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na symbolicznej mogile mjr. „Zapory” na cmentarzu przy ul. Lipowej
ok. 12:40 – otarcie wystawy IPN pt. Hieronim Dekutowski „ZAPORA”; premiera Trasy Historycznej „Miejsca Pamięci Zaporczyków w Lublinie” (w aplikacji ActionTrack) w XXIX Liceum Ogólnokształcącym jego imienia (ex Gimnazjum nr 9 w Lublinie) przy ul. Lipowej 25.
13:00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora przed budynkiem XXIX Liceum Ogólnokształcącego jego imienia (ex Gimnazjum nr 9 w Lublinie) przy ul. Lipowej 25.
Korzystając z okazji przekazujemy, że w niedzielę 17 marca br. w Bełżycach nastąpi odsłonięcie i poświęcenie Pomnika „ZAPORY”. Poinformujemy o tym na tej stronie, ale już dziś w imieniu organizatorów i własnym zapraszamy w kolejną niedzielę na godz. 10:30 do Bełżyc.
Więcej informacji na specjalnie dedykowanym inicjatywie portalu www.pomnikzaporywbelzycach.com.pl
Wcześniej zaś – w najbliższą niedzielę 10 marca o godz. 19:00 - Instytutu Pamięci Narodowej zapraszam serdecznie na widowisko muzyczno-filmowe pt. I zawsze zwycięstwo musiało ich być… poświęcone majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu, które odbędzie w Auli Caritas w Lublinie (ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2 – przy al. Unii Lubelskiej, wejście od Targu pod Zamkiem)
Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opis: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/198304,Widowisko-I-zawsze-zwyciestwo-musialo-ich-byc-Lublin-10-marca-2024.html
Filmowa zapowiedź: https://www.facebook.com/wydarzeniakulturalneIPN/videos/1386239675350440
Szersza informacja nt. "ZAPORY" aut. Tadeusza Płużańskiego na str. IPN: https://podziemiezbrojne.ipn.gov.pl/zol/biogramy/90744,Mjr-Hieronim-Dekutowski-Zapora-1918-1949.html
Marsz oddziału „Zapory”
Maszerują cicho niby cienie
Poprzez lasy, góry i pola.
Niejednemu wyrwie się westchnienie,
Idą naprzód, taka ich dola.
I idą wciąż naprzód, bo taki ich los,
I ani żal, ani tęsknota
Z tej drogi zawrócić nie zdoła ich nic,
Bo to jest „Zapory” piechota.
Bo to jest „Zapory” piechota.
A gdy księżyc wyjdzie spoza chmury,
I nastanie cicha, piękna noc,
To leśnej piechoty ciągną sznury,
Widać wtedy siłę ich i moc.
Choć twardą im była germańska dłoń,
Do boju ich parła ochota.
I zawsze zwycięstwo musiało ich być,
Bo to jest „Zapory” piechota.
Bo to jest „Zapory” piechota.
Teraz za drugiego okupanta,
Jeszcze nam nie oschła jedna krew.
Po zdradziecku sięga nam do gardła,
I w tajgi Sybiru chce nas wieźć.
Pomylił się Stalin, pomylił się kat,
A z nim ta zdziczała hołota.
Za Katyń, za Zamek, za Sybir, za krew,
Zapłaci „Zapory” piechota.
Zapłaci „Zapory” piechota.
(słowa: por. Jan Gabriołek „Grot”)
Tekst Jan Fedirko, FN, 5 III 2024