mega888 5. RAJD STRZAŁY

5. RAJD STRZAŁY

Walenty_Waskowicz_ps._STRZALA.jpgTradycyjnie w Pliszczynie 27 kwietnia br. odbędzie się 5. Rajd Pamięci st. sierż. Walentego Waśkowicza „Strzały”. Rajd odbywa się można powiedzieć w oparciu o gościnny klasztor Księży Sercanów.
Sobotnie wydarzenie ma również charakter rodzinny – w drugiej części – od ok. godz. 3 PM przechodzi w piknik historyczny połączony z poczęstunkiem.
Program wydarzenia przedstawia się następująco:
11:00 - rozpoczęcie oczywiście uroczystą Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie.
W południe złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniająca Patrona rajdu.
12:20 – przemarsz na cmentarz parafialny i po modlitwie zapalenie zniczy na symbolicznym grobie Czesława Jabłońskiego ps. „Bąk”
12:45 uformowanie się i przemarsz trasą rajdu: „Doły Piekarczyka” – Baszki - Pliszczyn „Góry”
ok. 14:15 – poświęcenie i odsłonięcie kamienia pamiątkowego w miejscu śmierci Walentego Waśkowicza ps. „Strzała” - Niezłomnego Żołnierza Wyklętego; apel poległych, salwa honorowa.
„Strzała” był dowódcą patrolu w oddziale WiN kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Poległ w ubeckiej obławie 1 kwietnia 1949 r. właśnie w Pliszczynie.
Po marszu będzie maił miejsce wspomniany piknik militarno - historyczny na terenie parku przy klasztorze Księży Sercanów ( z ogniskiem, poczęstunkiem, stoiskami grup rekonstrukcyjnych i organizacji proobronnych, konkursami z nagrodami dla dzieci i młodzieży szkolnej).

Kolejna edycja Rajdu STRZAŁY organizowana jest wspólnie przez GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, Stowarzyszenie Patriotyczne Ryngraf im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ oraz Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, Gminę Wólka, Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie./
Fundacja Niepodległości współpracując z grupami rekonstrukcji historycznej wspiera wydarzenia, a przede wszystkim zaprasza wszystkich do udziału w malowniczej okolicy Pliszczyna.

Krótka informacja nt. Bohatera oraz plakat Rajdu poniżej:

 

plakat_jpg.jpg

Walenty Waśkowicz „Strzała”, „Strzałka” (1913-1949)
Urodził się 30 stycznia 1913 r. w Nowej Woli (gm. Serniki, pow. Lubartów), w rodzinie rolniczej Józefa i Marianny z Włosków. Przed wojną odbył służbę wojskową w 23 Pułku Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie ukończył szkołę podoficerską. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r., uniknął wzięcia do niewoli i powrócił do rodzinnej wsi. Zaangażował się w działalność konspiracyjną w II Rejonie Obwodu AK Lubartów. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę został zmobilizowany do WP, służył w 1 Batalionie Szkolnym 9 Zapasowego Pułku Piechoty na Majdanku. 25 stycznia 1945 r. zdezerterował, ukrywał się u rodziców w Nowej Woli. Poszukiwany przez UB, w grudniu 1945 r. wstąpił do oddziału WiN por./kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, gdzie objął dowództwo plutonu. 11 listopada 1946 r. został awansowany do stopnia starszego sierżanta. Po reorganizacji oddziału na początku 1947 r. został dowódcą kilkuosobowego patrolu, będącego najdłużej działającym pododdziałem podległym „Uskokowi”. Poległ 1 kwietnia 1949 r. w Pliszczynie w walce z grupą operacyjną złożoną z 270 żołnierzy 3 Brygady KBW i 5 funkcjonariuszy WUBP w Lublinie wspartych samochodem pancernym. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.

 Info J. Fedirko, FN IV 2024 r.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...