mega888 Obchody rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie

Obchody rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego w Warszawie

Pilecki - plakat 24.05.2014 web
W sobotę, 24 maja o godzinie 19.00 na Żoliborzu, przy Skwerze Niegolewskiego odbędzie się koncert pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Pilecki znany i nieznany – Rotmistrz, bohater, tato…”. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Sztafeta oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz,
a partnerem merytorycznym Instytut Pamięci Narodowej. Wstęp wolny.

W dniu 25 maja 2014 roku przypada 66. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera AK, uczestnika wojen 1920 i 1939 roku, ochotnika do Auschwitz, twórcy konspiracji wojskowej w obozie, wielkiego bohatera. Z tej okazji przygotowano specjalny koncert upamiętniający Rotmistrza. Głównym celem tego artystycznego wydarzenia jest przybliżenie odbiorcom niezwykłego człowieka, żołnierza i społecznika, który poświęcił swoje życie Polsce. Scenariusz opierać się będzie na utworach muzycznych przeplecionych fragmentami listów Rotmistrza do rodziny oraz jego wypowiedziami, opisującymi dokonania Witolda Pileckiego i pokazującymi jakim był człowiekiem.

Wykonawcami będą: prowadzony przez Fundację Sztafeta Teatr Muzyczny Od Czapy,
pod kierownictwem muzycznym Lidii i Marcina Pospieszalskich, Band Dariusza Budkiewicza (muzyka z zespołu DePress), Anja Przybysz z przyjaciółmi, wykonująca część repertuaru z projektu „Panny Wyklęte”, a także TADEK. Listy Rotmistrza przeczyta aktor Bartosz Opania.

Dodatkowo w tym samym dniu o godz. 16.30, w Domu Pielgrzyma AMICUS, przy ul. Hozjusza 2
na Żoliborzu odbędzie się promocja najnowszej książki Kajetana Rajskiego pt. „Wilczęta. Rozmowy
z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Gośćmi specjalnymi spotkania będą: Andrzej Pilecki i Tadeusz
M. Płużański oraz autor książki. Następnie o godz. 18.00 w pobliskim kościele Św. Stanisława Kostki odbędzie się uroczysta Msza Św. w intencji Rotmistrza Pileckiego. Podczas koncertu będzie można zakupić także najnowsze wydanie książki Adama Cyry „Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” przygotowanej przez Wydawnictwo RM, przy udziale Dzielnicy Żoliborz.

Dzień po koncercie, w niedzielę 25 maja w rocznicę śmierci Rotmistrza, o godzinie 21.30 będzie można uczcić pamięć Witolda Pileckiego zbierając się przed więzieniem przy ul. Rakowieckiej
w Warszawie, gdzie w 1948 roku Rotmistrz został zamordowany.

Koncert „Pilecki znany i nieznany – Rotmistrz, bohater, tato…” jest jednym z wydarzeń ogólnopolskiej akcji kulturalno-edukacyjnej BURZA 2014 (www.burza2014.pl). Partnerami koncertu są: Fundacja Niepodległości, Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Fundacja Łączka,
Pro-Patria, Stowarzyszenie Signum Temporis „Do Rzecz”, drukarnia Ragus, ZEC Wołomin, razemtv.pl.

Dodatkowe informacje na stronie: www.fundacjasztafeta.pl