mega888 Panel "Dokąd z Ukrainą"

Panel "Dokąd z Ukrainą"

W poniedziałek 16 czerwca 2014 w sali obrad Rady Miasta Fundacja Niepodległości zorganizowała panel „Dokąd z Ukrainą”. W podtytule znalazły się takie zagadnienia jak: nacjonalizm, pamięć, Majdan, odpowiedzialność. Do dyskusji zostało zaproszone grono wybitnych ekspertów reprezentujących różne podejścia do spraw Ukrainy. Byli to dr Lucyna Kulińska (AGH Kraków), ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, prof. dr hab. Bogusław Paź (UWr), prof. dr hab. Jan Pomorski (UMCS), red Piotr Semka (tygodnik „Do Rzeczy”). Dyskusję moderował dr hab. Mieczysław Ryba (KUL).

Na szczelnie wypełnionej sali byli przedstawiciele organizacji kresowych, IPN, organizacji kombatanckich, politycy.

Paneliści, czasami bardzo ostro, spierali się zarówno o kwestie pamięci o ofiarach Rzezi Wołyńskiej i zbrodni UPA jak i o stosunek do obecnych wydarzeń na Ukrainie. Ciekawym wątkiem była dyskusja na temat polityki śp prezydenta Lecha Kaczyńskiego i kompletny brak ustosunkowania się do działań rządu Donalda Tuska.

Żywe emocje i to zarówno wśród dyskutantów jak i wśród publiczności, wywołała też kwestia stosunku do działań Rosji wobec Ukrainy. W tym kontekście ważnym było podjęcie kwestii polskiej racji stanu i stosowania tzw „zasady wzajemności” w stosunkach z Ukrainą.

Niestety zabrakło czasu dla dłuższych wypowiedzi osób siedzących na sali. Był tylko czas na krótkie pytania.

Dyskusja wpisuje się w spór jaki toczy się na łamach tygodników i w internecie na temat naszego stosunku do wydarzeń na Ukrainie. Na pewno po raz kolejny zarysowały się dwa stanowiska, które już wcześniej pojawiły się w publicystyce związanej z Ukrainą. Jedno patrzące z bardzo dużym krytycyzmem na ostatnie wydarzenia na Majdanie dopatrując się tam restytucji nacjonalizmu w jego skrajnej postaci oraz drugie dopatrujące się w wydarzeniach na Ukrainie zrywu przeciwko uzależnieniu przez Rosję, zrywu mającego na celu demokratyzację Ukrainy i powiązania jej ze strukturami europejskimi.

Panel był więc okazją do przedstawienia swoich poglądów. Mógł być też okazją do próby szukania wspólnego stanowiska. Tej ostatniej roli to spotkanie nie spełniło co jest wskazówką, że takie spotkania są potrzebne i bodźcem dla Fundacji do organizacji kolejnych tego typu spotkań. Liczymy też, że w kolejnych tego typu dyskusjach zechcą wziąć również udział przedstawiciele Ukrainy.

Niepokojący jest kompletny brak zainteresowania tą tematyką lubelskich mediów. Wydawałoby się, że to właśnie Lublin z racji swojego położenia i zaplecza intelektualnego jest właściwym miejscem do takich debat. Udział lubelskich mediów w nagłośnieniu tego dyskursu trudno przecenić.

Pretekstem do panelu była publikacja książki pod redakcją dr hab. Bogusława Pazia „Prawda historyczna a prawda polityczna. Ludobójstwo na Kresach południowo wschodniej Polski w latach 1939 – 1946”.

Zobacz Galerię

Pełny zapis panelu opublikujemy wkrótce w internecie.

Przemysław Jaśkiewicz