mega888 Akcja honorowego krwiodawstwa

Akcja honorowego krwiodawstwa

23 osoby wzięły udział w akcji honorowego oddawania krwi zorganizowanej przez młodzieżowy klub Honorowych Dawców Krwi PCK zrzeszający młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy. W sumie zebrano ponad 10 litrów krwi. Z racji tego, że zbiórka odbywała się w okresie wakacyjnym, gdy zapotrzebowanie na krew jest większe niż podczas roku szkolnego, akcję należy uznać za sukces. Byłby on jeszcze większy, ale kilku osób z powodu drobnych dolegliwości zdrowotnych nie dopuszczono do pielęgniarskiej igły.

Tradycją poprzednich akcji krwiodawstwa realizowanych w hufcu stała się ekspozycja fotograficzna poświęcona ważnym wydarzeniom z historii Polski i jej bohaterom. Pod hasłem ,,oni wczoraj oddali krew, my możemy zrobić to dzisiaj" realizowano już zbiórki krwi z okazji Święta Niepodległości, Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy Rajdu Pamięci im. mjra Hieronima Dekutowskiego. Tak rozumiane krwiodawstwo to próba zsynchronizowania pamięci o przodkach z bezinteresownym działaniem na rzecz drugiego człowieka. Krew pełni niejako rolę swoistego medium pomiędzy przeszłym a teraźniejszym, ale forma jej oddawania wpisuje się w ramy współczesności.

Wystawa zorganizowana przez młodzież ŚHP była poświęcona żołnierzom 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Oprócz biogramów dowódców tej największej jednostki partyzanckiej II wojny światowej zaprezentowano także zdjęcia cmentarzy wojennych, gdzie spoczywają żołnierze AK. Te cmentarze to miejsca porządkowane przez młodzież i wolontariuszy podczas dwutygodniowego, wakacyjnego obozu na Wołyniu, który rusza już za chwilę – 7 sierpnia. Zwiedzający i oddający krew mogli także obejrzeć mapę tegorocznej wyprawy na Wołyń z zaznaczonymi miejscami kwater i odwiedzanych nekropolii. Dzięki uprzejmości p. Ireny Zamościńskiej udało się pozyskać na rzecz wystawy ciekawe dokumenty należące do archiwum Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK.

Część zebranej krwi przekazano na rzecz chorej dziewczynki ze szpitala przy ul. Chodźki 2.

Fundacja Niepodległości wsparła organizacyjnie akcję, a członkowie Zarządu wzięli w niej udział oddając krew.

Tekst: Jacek Bury / Fundacja Niepodległości

Zdjęcia: Iwona Sadowska / Środowiskowy Hufiec Pracy