mega888 POGRZEB KPT. LONGINA ROZWADOWSKIEGO PS. WILK

POGRZEB KPT. LONGINA ROZWADOWSKIEGO PS. WILK

2023 I 20 bisW piątek 20 stycznia 2023 roku na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej na Majdanku odbyły się uroczystości pogrzebowe kpt. Longina Rozwadowskiego ps. Wilk. Odprowadzenie na wieczny spoczynek Bohatera poprzedziła Msza św. odprawiona w kaplicy na Majdanku.
Kpt. w st. spocz. Longinowi Rozwadowskiemu odznaczony był m.in. medalem Za Zasługi Dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Longin Rozwadowski ps. „Wilk”, urodził się 20.03.1928 roku w Dmininie, powiat łukowski. Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, po zakończeniu Bitwy pod Kockiem, wycofujący się oddział Wojska Polskiego zakopał na polu jego ojca broń i amunicję. Na wiosnę 1941 roku broń tę odkopano dla formującego się pod dowództwem Stanisława Chmielarskiego ps. „Bogdan” oddziału partyzanckiego. Jego zdaniem broń ta wystarczyłaby na uzbrojenie kompanii wojska.
Longin Rozwadowski, podobnie jak wszyscy jego bliscy, którzy byli w partyzantce, również został zaprzysiężony. Jako bardzo młody chłopak obserwował przemieszczanie się w ternie żandarmerii niemieckiej, przenosił broń i amunicję, pełnił funkcję łącznika między oddziałami i mieszkańcami okolicznych wiosek. Brał także udział w akcjach przecinania linii telefonicznych, napadach na urzędy gminne, gdzie niszczono niemiecką dokumentację dotyczącą podatków i kontyngentów w gminach Ulan, Gołąbki i Łazy. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w 1944 roku gdy nastąpiły masowe aresztowania żołnierzy AK, Longinowi Rozwadowskiemu udało się uciec i jesienią 1944 roku wstąpił do oddziału WiN.

 

Oddział, dowodzony przez Franciszka Zalewskiego ps. „Jerzy”, niszczył dokumentację w urzędach gmin powiatu łukowskiego i radzyńskiego, likwidował donosicieli UB i MO. Ostatnią akcją oddziału partyzanckiego w jakiej brał udział Longin Rozwadowski był atak na więzienie w Radzyniu Podlaskim w noc sylwestrową 1946/1947. Niestety osadzonych tam więźniów nie udało się odbić.
Aby uniknąć aresztowania przez UB jesienią 1947 r. Longin Rozwadowski wraz z rodziną zmuszony był wyjechać na tzw. ziemie odzyskane - Warmię i Mazury.
W 1999 r (po przejściu na emeryturę ) roku powrócił do Lublina.
W 1990 roku wstąpił do Światowego Związku Żołnierzy AK, gdzie działał bardzo aktywnie, nawiązując kontakty z członkami AK m. in. na Białorusi. W Lubelskim Okręgu Ś.Z.Ż.AK zajmował się najpierw sprawami socjalnymi, następnie w Zarządzie Okręgu współpracą z innymi organizacjami kombatanckimi. Pełnił funkcję zastępcy prezesa Lubelskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Od 2013 roku był również członkiem Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Okręgu Lubelskim i pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Informacja za:
https://www.zorrp.org/inne-przedsiewziecia/1606-kpt-w-st-spocz-longin-rozwadowski-z-okregu-lubelskiego-zor-rp-odznaczony-medalem-za-zaslugi-dla-swiatowego-zwiazku-zolnierzy-ak

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...