5. RAJD STRZAŁY
Tradycyjnie w Pliszczynie 27 kwietnia br. odbędzie się 5. Rajd Pamięci st. sierż. Walentego Waśkowicza „Strzały”. Rajd odbywa się można powiedzieć w oparciu o gościnny klasztor Księży Sercanów.
Sobotnie wydarzenie ma również charakter rodzinny – w drugiej części – od ok. godz. 3 PM przechodzi w piknik historyczny połączony z poczęstunkiem.
Program wydarzenia przedstawia się następująco:
11:00 - rozpoczęcie oczywiście uroczystą Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie.
W południe złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniająca Patrona rajdu.
12:20 – przemarsz na cmentarz parafialny i po modlitwie zapalenie zniczy na symbolicznym grobie Czesława Jabłońskiego ps. „Bąk”
12:45 uformowanie się i przemarsz trasą rajdu: „Doły Piekarczyka” – Baszki - Pliszczyn „Góry”
ok. 14:15 – poświęcenie i odsłonięcie kamienia pamiątkowego w miejscu śmierci Walentego Waśkowicza ps. „Strzała” - Niezłomnego Żołnierza Wyklętego; apel poległych, salwa honorowa.
„Strzała” był dowódcą patrolu w oddziale WiN kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Poległ w ubeckiej obławie 1 kwietnia 1949 r. właśnie w Pliszczynie.
Po marszu będzie maił miejsce wspomniany piknik militarno - historyczny na terenie parku przy klasztorze Księży Sercanów ( z ogniskiem, poczęstunkiem, stoiskami grup rekonstrukcyjnych i organizacji proobronnych, konkursami z nagrodami dla dzieci i młodzieży szkolnej).
Kolejna edycja Rajdu STRZAŁY organizowana jest wspólnie przez GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, Stowarzyszenie Patriotyczne Ryngraf im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ oraz Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie, Gminę Wólka, Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pliszczynie./
Fundacja Niepodległości współpracując z grupami rekonstrukcji historycznej wspiera wydarzenia, a przede wszystkim zaprasza wszystkich do udziału w malowniczej okolicy Pliszczyna.
Krótka informacja nt. Bohatera oraz plakat Rajdu poniżej:
Walenty Waśkowicz „Strzała”, „Strzałka” (1913-1949)
Urodził się 30 stycznia 1913 r. w Nowej Woli (gm. Serniki, pow. Lubartów), w rodzinie rolniczej Józefa i Marianny z Włosków. Przed wojną odbył służbę wojskową w 23 Pułku Piechoty we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie ukończył szkołę podoficerską. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r., uniknął wzięcia do niewoli i powrócił do rodzinnej wsi. Zaangażował się w działalność konspiracyjną w II Rejonie Obwodu AK Lubartów. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę został zmobilizowany do WP, służył w 1 Batalionie Szkolnym 9 Zapasowego Pułku Piechoty na Majdanku. 25 stycznia 1945 r. zdezerterował, ukrywał się u rodziców w Nowej Woli. Poszukiwany przez UB, w grudniu 1945 r. wstąpił do oddziału WiN por./kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, gdzie objął dowództwo plutonu. 11 listopada 1946 r. został awansowany do stopnia starszego sierżanta. Po reorganizacji oddziału na początku 1947 r. został dowódcą kilkuosobowego patrolu, będącego najdłużej działającym pododdziałem podległym „Uskokowi”. Poległ 1 kwietnia 1949 r. w Pliszczynie w walce z grupą operacyjną złożoną z 270 żołnierzy 3 Brygady KBW i 5 funkcjonariuszy WUBP w Lublinie wspartych samochodem pancernym. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane.
Info J. Fedirko, FN IV 2024 r.