mega888 50. rocznica śmierci „Lalusia”

50. rocznica śmierci „Lalusia”

20 X 2013 r. w przededniu 50. rocznicy śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, który poległ w walce z bronią w ręku, odbyły się w podlubelskich Piaskach uroczystości rocznicowe.

W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 12.00 została odprawiona msza św., podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Leon Pietroń – kapelan kombatantów.

Po mszy św. dr Sławomir Poleszak przybliżył sylwetkę sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś”.

Następnie zebrani – na czele z licznie przybyłymi pocztami sztandarowymi – przeszli pod pomnik „Lalusia” znajdujący się w pobliżu cmentarza.

Przed pomnikiem Jolanta Szołno-Koguc – wojewoda lubelski wygłosiła bardzo emocjonalne przemówienie, skierowane głównie do syna „Lalsusia” – Marka Franczaka.

Agnieszka Ziemecka - -asystentka posłanki Elżbiety Kruk przedstawiła projekt uchwały sejmowej dotyczący „Lalusia”.

Po przemówieniach kwiaty i wieńce składali: Wojewoda Lubelski wraz z sekretarzem Wojewódzkiego Komitetu Pamięci Walki i Męczeństwa Waldemarem Podsiadłym, Jacek Dziuba – dyrektor gabinetu kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w imieniu posłanki Elżbiety Kruk – Agnieszka Ziemecka z mężem, w imieniu posła Krzysztofa Michałkiewicza – Piotr Zygadło i Jadwiga Pruszkowska, Jacek Welter – dyrektor oddziału lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej wraz z drem Sławomirem Poleszakiem, radni Prawa i Sprawiedliwości Sejmiku Województwa Lubelskiego: Andrzej Pruszkowski i Artur Soboń, w imieniu Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Stanisław Gajewski i Henryk Dąbrowski, delegacja WiN Chełm: Andrzej Winiarczyk, Krzysztof Pietrykowski i Jerzy Kwiatkowski, radny miasta Świdnik Tadeusz Gralewski, Krzysztof Choina – w imieniu Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”, Antoni Pasieczny – przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” KWK Bogdanka, Andrzej Kuchta - przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” WSK PZL Świdnik, Związek Strzelecki „Strzelec” o Świdnik im. J. Franczaka „Lalusia”: Artur Dzwonkowski – sekcyjny oraz Paweł Pietryka i Marcin Lewandowski, Łęczyńscy Patrioci z Grupy Narodowa Łęczna.

Zobacz wideo z uroczystości