Wywiad rzeka ze Zbigniewem Siemaszką
Książka „Emigrant - wywiad rzeka”. Ze Zbigniewem S. Siemaszką w sierpniu 2013 roku w Londynie rozmawiał Piotr Godzina - członek Zarządu Fundacji Niepodległości. Książka powstała na podstawie zapisu dźwiękowego zarejstrowanego w trakcie wielogodzinnych rozmów z tym wybitnym przedstawicielem polskiej emigracji wojennej w Wielkiej Brytanii.
Pan Zbigniew S. Siemaszko, postać nietuzinkowa wśród Polonii brytyjskiej. Polak urodzony na Wileńszczyźnie, w czasie wojny wraz z rodziną został wywieziony w głąb Związku Sowieckiego. Szczęśliwie już w marcu 1942 r. udało mu się dotrzeć do formowanej przez generała Władysława Andersa Armii Polskiej w ZSRR. Następnie przez Persję, Palestynę i Afrykę dotarł w kwietniu 1943 r. na wyspy brytyjskie. Początkowo w ośrodku szkolenia łącznościowców dla celów „cichociemnych”, następnie - tuż przed wybuchem powstania warszawskiego - przeniesiony do batalionu łączności Sztabu Naczelnego Wodza, gdzie w centrali radiowej pełnił służbę radiotelegrafisty, utrzymującego łączność z Armią Krajową.
Jego losy powojenne sprawiły, że posiadał bardzo ścisłe kontakty z polską emigracją, zarówno cywilną, jak i wojskową. Przez cały okres swojego dotychczasowego życia był aktywny w kultywowaniu tradycji polskich na brytyjskiej ziemi, wspierał zarówno prezydentów Polski na uchodźstwie, jak i polski rząd emigracyjny. Był zaangażowany w dokumentowanie historii polskich formacji zbrojnych na Zachodzie. Aktywnie wspierał rozwój polskich instytucji społeczno-kulturalnych w Wielkiej Brytanii. Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi politykami, żołnierzami, ale także literatami i twórcami sztuki. Autor 17 ciekawych książek o historii najnowszej, pracuje nad kolejnymi. Od zakończenia wojny mieszka w Londynie.
Książka dostępna w sklepie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny: